Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Zwolnienie Lekarskie

Zwolnienie Lekarskie

hypertension-867855 1920
28.05.2021 02:00 Praca w dniu, na który przysługuje zwolnienie lekarskie

Zwolnienia lekarskie to zagadnienie, z którym prędzej czy później zmierzyć muszą się przedsiębiorcy zatrudniający pracowników. Niekiedy zdarzają się sytuacje, w których rozstrzygnięcie, jak powinno wyglądać wynagrodzenie chorobowe pracownika lub zasiłek chorobowy, nie przychodzą łatwo. Czasem zdarza się też tak, że praca w dniu, w którym pracownikowi przysługuje zwolnienie lekarskie jednak miała miejsce. W innych sytuacjach pracownik, któremu przysługuje zwolnienie lekarskie przepracuje dzień lub jego część. Co wówczas powinien zrobić pracodawca?Z artykułu dowiesz się:Jak wygląda sytuacja, gdy pracownik przepracuje część dnia, na który przysługuje zwolnienie lekarskie?Jak wygląda sytuacja, gdy pracownik przepracuje cały dzień, na który przysługuje zwolnienie lekarskie?Jak ustalić wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy spowodowany nieobecnością w pracy w powodu choroby?Za czas przepracowany pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę. W sytuacji, gdy z jakiegoś powodu praca nie została jednak wykonana, pracownikowi przysługują wówczas inne rodzaje wynagrodzenia lub inne świadczenia. Może też być tak, że pracownik w ogóle nie będzie miał prawa do żadnego wynagrodzenia ani innych świadczeń. Rodzaj wynagrodzenia lub świadczeń przysługujących pracownikowi w sytuacji, gdy nie wykonał on pracy zależy oczywiście od powodów, dla których tak się stało. W sytuacji, gdy pracownik zachoruje i przysługuje mu zwolnienie lekarskie, ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby. Po przekroczeniu 33 albo 14 dni takiej absencji chorobowej, w zależności od okresu ubezpieczenia, pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego. Pracodawca ma obowiązek wypłaty pracownikowi wynagrodzenia chorobowego za okres jego niezdolności do pracy przez następujące okresy:łącznie 33 dni w roku kalendarzowym, gdy dany pracownik nie przekroczył 50 roku życia,do 14 dni łącznie w roku kalendarzowym, gdy dany pracownik ukończył 50. rok życia.OCzywiście dni niezdolności do pracy przekraczające powyższe okresy opłacane są ze środków ubezpieczenia społecznego w formie zasiłku chorobowego.

young-woman-2239269 640
27.05.2021 02:00 Zwolnienie lekarskie - co oznaczają kody literowe?

W przypadku czasowej niezdolności do pracy, wynikającej z choroby bądź ciąży, pracownik otrzymuje od lekarza zwolnienie lekarskie, które jest podstawą dla wypłacenia wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku. Lekarz umieszcza również na zaświadczeniu kody literowe. Co one oznaczają?

doctor-5710152 1920
25.05.2021 02:00 Powrót do pracy podczas zwolnienia lekarskiego

Pracownik, gdy jest chory, przebywa na zwolnieniu lekarskim. Co w sytuacji, kiedy chce przerwać zwolnienie i wrócić do pracy? Zwolnienie lekarskie jest usprawiedliwieniem nieobecności pracownika w pracy. Obejmuje ono ramy czasowe, czyli obowiązuje od dnia wystawienia zwolnienia do dnia, w którym – jak przewiduje lekarz – pracownik będzie zdolny do powrotu do pracy albo do dnia, w którym niezbędne jest przeprowadzenie kolejnego badania. Zazwyczaj zwolnienie wykorzystywane jest w całości, ale zdarzają się też sytuacje, że osoby chcą je skrócić i wcześniej wrócić do swoich obowiązków służbowych.

Pexels/Mikhail Nilov
04.05.2021 02:00 ZUS zmienia zasady. Od 16 maja nowy rodzaj zgłoszeń

ZUS już niebawem będzie miał wgląd w szczegółowe informacje na temat pracowników. Wszystko przez nowy obowiązek, którego muszą dopełnić pracodawcy. Od 16 maja przy okazji zgłaszania zatrudnionych do ubezpieczenia trzeba będzie uzupełnić kod wykonywanego zawodu. To dodatkowe obciążenie dla firm, dzięki któremu urzędnicy będą mogli walczyć z wyłudzeniami na L4.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie są nowy zasady zgłaszania pracowników do ubezpieczeniaPo ZUS będzie zbierał te informacjeZ jakim zjawiskiem chce walczyć