BiznesINFO.pl Technologie To koniec 800 plus dla niektórych rodzin? Nadchodzą rewolucyjne zmiany
Fot. materiały własne

To koniec 800 plus dla niektórych rodzin? Nadchodzą rewolucyjne zmiany

22 kwietnia 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Projekt nowelizacji tzw. specustawy ukraińskiej zmienia zasady wypłacania świadczenia 800 plus. Prawo do niego będą miały tylko te rodziny, których dzieci uczą się stacjonarnie w polskich szkołach. Pozbawi to prawa doświadczenia rodziców uczniów, którzy uczą się online w szkołach ukraińskich.

Zmiany w specustawie ukraińskiej

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, celem zmian w projekcie jest zachęcenie obywateli Ukrainy do posyłania dzieci do polskich szkół. Jeśli nowelizacja zostanie zatwierdzona, rodzice uczniów uczących się online w szkołach ukraińskich zostaną pozbawieni wprawa do otrzymywania 800 plus od czerwca 2025 r . Wyjątek będą stanowić osoby małoletnie, których obowiązek nauki nie obejmuje, bądź został w ich przypadku odroczony

Podobnie będzie z dziećmi, które nie uczęszczają do polskich przedszkoli. W obu przypadkach nauka w polskich placówkach będzie także warunkiem niezbędnym do uzyskania 300 zł dofinansowania na wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry start”.

Ważny komunikat dla nauczycieli, wielkie zmiany. Jest nowy wzór legitymacji

Zmiany wejdą w życie 1 stycznia

Projekt był już konsultowany i trafi teraz do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Jeśli zostanie zatwierdzony, to wejdzie w życie już 1 stycznia 2025 r., niemniej data ta nie dotyczy wypłaty świadczenia.

Obowiązywać będzie bowiem rozliczenie według okresu świadczeniowego. Oznacza to, choć prawo wejdzie w życia już od 1 stycznia, to jeszcze do czerwca 2025 r. 800 Plus będzie wypłacane także dla dzieci uczących się zdalnie w ukraińskich szkołach i przedszkolach.

Celem rozwiązanie braku edukacji

W praktyce prawo do świadczenia 800 Plus będzie weryfikował Zakład Ubezpieczeń Społecznych , który dokonuje wypłat z programu. ZUS na podstawie informacji z systemu informacji oświatowej będzie mógł weryfikować zgłoszenia do programu i ewentualnie podejmować decyzję o wstrzymaniu wypłat.

Celem nowelizacji jest zasypanie ewentualnej luki edukacyjnej, jakiej mogą doświadczać dzieci imigrantów , przede wszystkim z Ukrainy. W teorii ich rodzice muszą składać w gminie, w której mieszkają oświadczenia o tym, że dzieci uczą się zdalnie online w Ukrainie, jednak wielu nie dopełnia tego obowiązku. W ten sposób nie jest jasne, ile dzieci w ogóle się nie uczy.

Źródło: gazetaprawna.pl

Zakaz używania smartfonów w szkołach? Ministra nie pozostawiła złudzeń
Blokada Facebooka od 23:00. Zaskakujący pomysł
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat