Twórca Telegrama został zatrzymany. Dziś usłyszy poważne zarzuty
Paweł Durow, twórca komunikatora Telegram i Vkonktakte, portalu społecznościowego, który w Rosji i wielu państwach byłego Związku Radzieckiego pełni funkcję Facebooka, został zatrzymany na lotnisku we Francji. Według śledczych z francuskiej Żandarmerii Transportu Powietrznego jest pewne, że zostanie tymczasowe osadzony w areszcie śledczym. Zarzuty są poważne.
Paweł Durow zatrzymany na lotnisku Le Bourget pod Paryżem
Francuska telewizja TF1 poinformowała, że Paweł Durow został zatrzymany przez żandarmów na lotnisku o Le Bourge zaraz po tym, jak opuścił samolot, którym dotarł z Azerbejdżanu. Warto dodać, że Durow ma podwójne obywatelstwo - oprócz rosyjskiego ma także francuskie. Przyczyną są wstępne wyniki śledztwa prowadzone przez tamtejszy Krajowy Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych działający przy Służbie Celnej, który stawia Durowowi bardzo poważne zarzuty .
Twórca VK, Telegrama i wielu innych przedsięwzięć internetowych ma odpowiedzieć za zaniedbania i brak współpracy z francuskimi organami podczas ich walki z nadużyciami na Telegramie. Za sprawą w zasadzie zerowej moderacji komunikator stał się bowiem narzędziem wykorzystywanym do handlu narkotykami, dokonywaniem przestępstw wobec dzieci, oszustw, a nawet organizowania aktów terroru. Durow, w związku z tym, że odmawiał francuskim władzom przekazywania informacji o użytkownikach Telegrama, ma zostać oskarżony o współudział w przestępstwach popełnianych z użyciem komunikatora.
Durow opuścił Rosję w 2014 r., sprzeciwiał się cenzurowaniu jego mediów
Najbardziej zastanawiające jest to, że Durow w ogóle dał się złapać - niektórzy upatrują w tym nawet celowego działania . Twórca VK (w którym dziś nie ma już żadnych udziałów) doskonale wiedział, że jest we Francji poszukiwany i przez lata unikał wizyt tam, podobnie jak w większości państw, w których działalność Telegrama próbuje być jakkolwiek ograniczana czy nadzorowana. Mimo świadomości ryzyka Durow zdecydował się opuścić pokład samolot na lotnisku Le Bourget. Towarzyszyła mu kobieta i ochroniarz.
Zobacz: Polacy masowo się zabezpieczają. Na ten ruch zdecydowały się miliony, a przyrost nie zwalnia
W 2014 r. Durow na stałe opuścił Rosję i krytykował rządy Kremla. Powodem nie były jednak kolejne ataki Rosji na sąsiednie państwa i zabójstwa własnych obywateli, lecz ograniczanie wolności wypowiedzi, która dla twórcy Vkontakte jest nadrzędna. Wielokrotnie deklarował się jako libertarianin i odmawiał prób cenzurowania działalności rosyjskich środowisk opozycyjnych w największym rosyjskim medium społecznościowym. Nie dlatego, że je jakkolwiek wspierał, lecz z powodu szacunku dla wolności słowa. Po opuszczeniu Rosji i zarządu VKontakte krytykował politykę serwisu.
Twórca Telegrama i Vkontakte ma zostać oskarżony o współudział m.in. w terroryzmie
W wypowiedziach Durowa, choć już data opuszczenia Rosji zbiegająca się z zajęciem Krymu przez wojska rosyjskie, próżna szukać bezpośredniej, otwartej krytyki polityki Kremla. Także po lutym 2022 r. Nie brakuje jednak sugestii, że poprzez świadomą decyzję o zatrzymaniu przez francuskie służby Durow może szukać ochrony przed rosyjskim reżimem. Dziś mają mu zostać przedstawione zarzuty, dzięki którym znajdzie ją we francuskim więzieniu.