BiznesINFO.pl Polska i Świat Tyle masz sekund na skasowanie biletu. Potem kontroler nie będzie miał litości
Fot. Marek BAZAK/East News

Tyle masz sekund na skasowanie biletu. Potem kontroler nie będzie miał litości

19 stycznia 2025
Autor tekstu: Julia Bogucka

Statystyki jasno wskazują, że większość Polaków korzysta z komunikacji miejskiej. Nie każdy jednak ma zawsze przy sobie ważny bilet, inni zwlekają z jego skasowaniem do ostatniej chwili. Okazuje się jednak, że czas ma tu bardzo duże znaczenie. Tyle sekund mamy na dopełnienie formalności.

Polacy podróżują komunikacją miejską

Z danych z sierpnia 2023 roku wynika, że aż 86% Polaków podróżuje komunikacją miejską. Pod uwagę wzięto obywateli w wieku od 15 do 70 lat , w których miejscu zamieszkania funkcjonuje płatny transport publiczny. Badania Krajowego Rejestru Długów „Gapowicze w komunikacji miejskiej 2023” wykazują jasno, jakie są motywacje mieszkańców .

Wśród motywacji pasażerowie wymieniają przede wszystkim wygodne połączenia, niskie ceny oraz dbałość o ekologię. Co jednak ciekawe, mimo że przystępny koszt takiej formy przemieszczania się wymienia aż 41% respondentów , to jednak wielu pasażerów nie kupuje lub unika kasowania biletów za przejazd. To może skończyć się karą, a czas, w jakim tego dokonamy, bardzo się liczy .

Ważna zmiana w znanej kawiarni. Koniec z polityką otwartości, klienci muszą się pilnować
Ile będą kosztować ferie zimowe? Tyle Polacy zamierzają wydać w 2025

Tyle masz czasu na skasowanie biletu

Jak się okazuje, ZDTiM w Szczecinie ma bardzo rygorystyczne zasady, jeśli chodzi o czas, w którym muszą się zmieścić pasażerowie komunikacji miejskiej . Nie tak dawno temu pani Anna zakupiła piętnastominutowy bilet na przejazd za pomocą aplikacji mobilnej. Nie skasowała go jednak od razu, co skończyło się dla niej dotkliwą karą . Jak się okazuje, spóźniła się zaledwie o sekundę.

Dostałam karę 200 złotych, odwołałam się i musiałam zapłacić 400 zł, bo czekałam dość długo na odpowiedź z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego – mówiła w rozmowie z portalem “Gazeta Szczecińska”.

EN_01496635_0164.jpg
Fot. Marek BAZAK/East News

Kontrolerzy zauważyli, że pasażerka skasowała swój bilet po 21 sekundach od rozpoczęcia przejazdu . Okazało się, że to zbyt późno. ZDiTM w Szczecinie wyjaśnia, że użytkujący z komunikacji miejskiej mają obowiązek dokonać tego natychmiast po tym, jak wejdą do pojazdu. W przypadku korzystania z aplikacji, na kupienie i skasowanie biletu przewidziano zaledwie dwadzieścia sekund .

Zobacz też: Górale coraz bardziej zaniepokojeni. Wybory turystyczne Polaków spędzają im sen z powiek

Jeśli nie zdążysz skasować biletu, dostaniesz karę

Jak się okazuje, w przypadku Szczecina można sobie ułatwić zdążenie w zakupie biletu na komunikację miejską. Zdecydowanie szybciej trwa zakup posiadaczy Mobilnej Karty Miejskiej , a bilet można skasować jeszcze przed rozpoczęciem przejazdu. Niekiedy jednak zdarza się, że otrzymujemy karę od kontrolera, z którą absolutnie się nie zgadzamy. Jej wysokość zależy przede wszystkim od zasad panującym w danym mieście .

Dla przykładu w Katowicach możemy się spodziewać mandatu w wysokości nawet 500 złotych , jednak gdy zapłacimy od razu, najprawdopodobniej kwota wyniesie 200 złotych. W Warszawie będzie trzeba zapłacić 266 złotych za brak biletu normalnego i 196 złotych za brak ulgowego , a natychmiastowa opłata obniża kwotę o 40%. Jednak w porównaniu do cen biletów samych w sobie, kary niemal wszędzie będą dla nas wyjątkowo dotkliwe.

Darmowe badania dla jednej grupy. To ostatni moment, by dostać skierowanie
Bosacka porównała pasztet dla ludzi z pasztetem dla kotów. Wyniki były zaskakujące
Obserwuj nas w
autor
Julia Bogucka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Żywo zainteresowana polską polityką oraz mechanizmami zarządzającymi mediami społecznościowymi. Fanka gier komputerowych i malarstwa amatorskiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat