Urlop, o którym mało kto wie. Dodatkowe wolne nie przysługuje każdemu
Każdy, kto chociaż raz szukał pracy, wie, że potrafi być to nie lada wyzwaniem — nie tylko trudnym, ale też czasochłonnym. Wiele osób nie wie jednak, że właśnie z tego powodu przysługują im dwa, a czasem nawet trzy dni dodatkowego urlopu. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić kilka warunków.
Długi weekend na poszukiwanie pracy
Znalezienie nowej pracy w czasie trwania okresu wypowiedzenia bywa niełatwe, zwłaszcza kiedy cały dzień zajmuje nam obecne zajęcie. Właśnie takie sytuacje obejmuje 37 artykuł kodeksu pracy , zgodnie z którym pracownikowi poszukującemu nowego miejsca pracy, przysługuje dodatkowe kilka dni płatnego urlopu.
Nie jest to jednak przywilej jednakowy dla wszystkich.
Od czego zależy, ile przysługuje nam tego nietypowego urlopu?
Tym osobom przysługuje dodatkowe kilka dni wolnego
Niestety, nie w każdej sytuacji będziemy mogli skorzystać z tego wygodnego rozwiązania. Najistotniejszy w trakcie ustalania prawa do urlopu jest powód poszukiwania nowej pracy . Jeśli pracownik sam zdecydował się na złożenie wypowiedzenia , nie przysługuje mu taki przywilej . Podobnie sprawa ma się w przypadku osób zwolnionych w trybie dyscyplinarnym.
Dodatkowy urlop należy się nam jednak wtedy, gdy umowa o pracę została wypowiedziana przez pracodawcę lub w sytuacji, gdy firma, w której pracowaliśmy, ogłosiła likwidację lub upadłość .
W takim wypadku dodatkowym warunkiem jest przysługujący pracownikowi
okres wypowiedzenia, który musi trwać minimum dwa tygodnie
. Urlop przysługuje nam także wtedy, gdy umowa została podpisana na czas nieokreślony.
Ile dni dodatkowego urlopu?
O tym, ile dni urlopu nam przysługuje, decydują warunki umowy . Jeśli okres wypowiedzenia trwa maksymalnie miesiąc, wówczas przysługują nam dwa dni robocze urlopu . Jeśli natomiast wypowiedzenie trwa trzy miesiące, będą to trzy dni robocze .
źródło: fakt.pl