Vectra podnosi ceny. Fatalne informacje dla wielu Polaków
Dostawca usług telekomunikacyjnych Vectra poinformował o podwyżce swoich cen, czego powodem ma być „obecna sytuacja gospodarcza”. Proces odbywa się w ramach waloryzacji, co budzi pytania o to, czy podwyżka cen może być dla odbiorców usług Vectry podstawą do wypowiadania umów.
Podwyżki cen usług Vectry
Podwyżki cen obejmą wszystkich klientów Vectry i spółki Multimedia Polska, którzy zawarli nowe umowy lub zmieniali warunki swoich umów, lecz nie objęła ich waloryzacja z drugiego półrocza minionego roku. W komunikacie nie podano dokładnych kwot, jednak podwyżki będą się sięgać ok. 11,4 proc .
Dlaczego akurat tyle? Vectra twierdzi, że nie podwyższa swoich cen, lecz je waloryzuje czy też urealnia . Służy temu wskaźnik cen towarowi usług konsumpcyjnych publikowany przez Główny Urząd Statystyczny, a ten w skali średniorocznej wyniósł właśnie 11,4 proc. Słowem – podwyżki „bo inflacja”.
Nie podnosi, lecz „urealnia”
Z jednej strony Vectra przekonuje, że podwyżki są podyktowane czynnikiem niezależnym od samej spółki, a z drugiej stara się jej uzasadnić inwestycjami i rozwojem infrastruktury . Dzięki nim zwiększony został m.in. zasięg dostaw internetu o szybkości do 1,2 Gb/s.
Firma podkreśla ponadto, że przy średniej prędkości 215 Mb/s internet w Vectrze przyśpieszył w rankingu SpeedTest.pl o 22 proc. rok do roku. O 14 proc. spadł z kolei ping. Te wyniki mają przekładać się na pozycję lidera pod względem szybkości internetu w Warszawie i 60 innych miejscowościach.
Sprawie przyjrzy się UOKiK
Uzasadnianie podwyżki cen swoich usług inflacją według Vectry uniemożliwia rozwiązywanie z nią umów bez ponoszenia konsekwencji w postaci kar umownych. Powoływanie się na wskaźniki GUS ma być dla spółki podstawą do zmiany warunków umów w trakcie ich obowiązywania.
Jak donosi serwis wirtualnemedia.pl, taka argumentacja nie przekonuje klientów, którzy w znacznej liczbie zgłosili praktyki usługodawcy do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta już w zeszłym roku . Warto przypomnieć, że już raz za podobne praktyki Vectra została ukarana karą finansową w wysokości ponad 22 mln zł.
Źródło: isbtech.pl/UOKiK/wirtualnemedia.pl