BiznesINFO.pl Finanse Ważne zmiany w PIT od 2025 r. Tego nie odliczysz już od podatku
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ważne zmiany w PIT od 2025 r. Tego nie odliczysz już od podatku

2 stycznia 2025
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Co można odliczyć od podatku – to pytanie, które co roku stawia sobie większość Polaków podczas rozliczeń z urzędem skarbowym. Wraz z nowym rokiem kalendarzowym na gruncie prawa podatkowego zaczynają obowiązywać znowelizowane przepisy, a szczególnej uwagi wymaga ulga termomodernizacyjna. Co się zmienia? Wyjaśniamy, czego nie będzie można już odliczyć w 2025 roku.

Rozliczanie PIT w 2025 roku

Każdy podatnik jest zobowiązany składać coroczne deklaracje podatkowe. Podczas rozliczania PIT istnieje możliwość korzystania z różnorodnych ulg podatkowych, z których każdy obywatel ma prawo skorzystać w określonych sytuacjach. Na ostateczną wysokość podatku mają wpływ nie tylko ulgi, ale także inne preferencje podatkowe, takie jak zwolnienia czy możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Z dniem 1 stycznia 2025 roku, na mocy rozporządzenia ministra rozwoju i technologii, wszedł w życie szereg istotnych zmian w przepisach podatkowych dotyczący wydatków związanych z realizacją projektów termomodernizacyjnych oraz wymianą źródeł ogrzewania. Z listy materiałów i usług kwalifikujących się do ulgi termomodernizacyjnej usunięto pewne wydatki, ale wprowadzono także nowe. Co dokładnie zostało usunięte z tej listy?

Seniorzy już mogą ubiegać się o nowe świadczenie. ZUS zasypany wnioskami
Poczta Polska rozbiła bank. Absurdalne żądania w publicznym przetargu

Ulga na termomodernizacje - dla kogo?

Przypomnijmy, że rodzaje i wysokość ulg podatkowych dzielą się na dwa typy:

  • Odliczenia od PODATKU – ulgi, które pozwalają na obniżenie samego podatku, dzięki czemu możemy np. otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Przykładem jest ulga prorodzinna (na dzieci) czy ulga na internet.
  • Odliczenia od DOCHODU – ulgi, które umożliwiają obniżenie dochodu o określone wydatki, co pośrednio wpływa na wysokość płaconego podatku, jak np. ulga rehabilitacyjna.

Ulga termomodernizacyjna to jedno z najczęściej stosowanych odliczeń w zeznaniu podatkowym PIT. Mogą z niej skorzystać osoby będące właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych, a także budynków w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Warunkiem jest rozliczanie się na podstawie skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu oraz posiadanie faktur VAT potwierdzających poniesione wydatki.

Wprowadzona na początku 2019 roku ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie wydatków związanych z ociepleniem domu i poprawą efektywności energetycznej. Jednak łączna kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł na wszystkie realizowane projekty termomodernizacyjne . Przy wspólnym rozliczeniu małżonkowie współwłaściciele modernizowanej nieruchomości odliczą 106 tys. zł.

Co do zasady ulga termomodernizacyjna dotyczy także osób planujących inwestycję w mikroinstalację fotowoltaiczną. Odliczenie kosztów fotowoltaiki od podatku umożliwia obniżenie wydatków na zakup i instalację paneli. Ulga obejmuje również takie działania jak remont mieszkania, wymiana pieca czy instalacja pompy ciepła.

1 stycznia 2025 roku został zmodyfikowany zakres wydatków, które mogą być objęte ulgą na termomodernizację . Kiedy zwrot poniesionych kosztów nie będzie możliwy?

Których wydatków nie można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do końca 2024 roku, można odliczyć m.in. wydatki na zakup, montaż i podłączenie do sieci kotłów olejowych oraz kotłów gazowych w domach jednorodzinnych (ulga dotyczy wyłącznie domów). Jednak od 1 stycznia 2025 roku rząd wprowadza brak możliwości korzystania z ulgi w przypadku kupowania oraz instalowania pieców zasilanych gazem ziemnym i olejem . Zamiast nich ulgą objęte zostaną magazyny energii oraz magazyny ciepła. Odliczenie ulgi na tego typu piece i zbiorniki będzie możliwe jedynie jeśli zakupu dokonano przed 31 grudnia 2024 roku.

Wkrótce nadejdzie czas, kiedy każdy z nas będzie musiał rozliczyć dochody za rok 2024. Dla niektórych może to być stresujące i skomplikowane, jednak warto unikać odkładania tego na ostatnią chwilę. Dlatego przed złożeniem PIT warto dokładnie zapoznać się z dostępnymi ulgami podatkowymi, które pomogą obniżyć nasze zobowiązania podatkowe, co umożliwi zaoszczędzenie sporej kwoty.

Kierowcy, szykujcie portfele. To już koniec darmowych przejazdów znaną autostradą
W tym miesiącu najlepiej przejść na emeryturę. Można wiele zyskać
Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej redaktor naczelna swiatzwierzat.pl, obecnie odpowiedzialna za serwis turysci.pl. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. 
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat