Ważny komunikat PKO BP. Każdy posiadacz karty musi to wiedzieć
Bank PKO BP wydał ważne zalecenia dotyczące bezpieczeństwa korzystania z kart płatniczych. Do zasad z powodzeniem mogą rzecz jasna stosować się także klienci innych banków. O bezpieczeństwo kart warto zadbać zwłaszcza wakacje, kiedy częściej przebywamy w miejscach, w których dochodzi do kradzieży.
Korzystanie z karty w sklepach
Podczas korzystania z kart w stacjonarnych sklepach należy pamiętać o tym, że nie należy w żadnym wypadku wyjmować karty z portfela wcześniej, niż jest to absolutnie konieczne, a po użyciu natychmiast ją schować. Współczesne smartfony mają aparaty wystarczająco wysokiej jakości, by wykonane ukradkiem zdjęcie pozwoliło na odczytanie wszystkich danych.
Wystarczy następnie przepisać dane karty - imię i nazwisko posiadacza, numer, datę ważności i kod CVC/CVV, by uzyskać dostęp do środków. Złodzieje mogą to zrobić bez presji czasowej, w domu, np. przepisując dane karty ze zdjęcia przy dokonywaniu transakcji internetowych.
Wypłaty z bankomatów
Analogiczna sytuacja może mieć miejsce podczas wypłaty z bankomatu, choć tutaj podejrzenie danych karty będzie trudniejsze niż w sklepowej kolejce. Trzeba jednak pamiętać o ostrożności podczas wpisywania kodu PIN - gdy ten uda się podejrzeć złodziejowi, może to być zachęta do kradzieży karty.
Ponadto należy oczywiście być ostrożnym podczas wypłaty gotówki oraz sprawdzić, czy w bankomacie nie zostały zainstalowane kamery, urządzenia służące np. do przechwytywania danych czy specjalne kieszenie , do których wpada gotówka po wypłacie.
Zobacz: Pilny komunikat zespołu reagowania na zagrożenia. W tle polski festiwal
Klawiatura bankomatu powinna być płaska, warto też sprawdzić, czy na otworze na karty nie została zainstalowana nakładka, tzw. skimmer , która mogłaby odczytać z niej informacje. Najlepiej korzystać z bankomatów w miejscach, gdzie wszelkie manipulacje są utrudnione, np. w oddziałach banków .
Należy także mieć na uwadze, że podczas wypłaty z bankomatu może dojść do kradzieży karty. Podczas operacji może do nas podejść osoba, która odwróci naszą uwagę , np. sugerując, że coś nam upadło, a następnie ukradnie kartę lub wypłaconą gotówkę.
Płatności internetowe
W zakresie bezpieczeństwa płatności internetowych PKO BP zaleca przede wszystkim weryfikację adresów stron internetowych , na których podajemy dane karty. Często fałszywe kopie prawdziwych sklepów są tak dopracowane, że oszustwo można poznać po jednym znaku w adresie strony.
Bank zaleca także korzystanie z bramek płatniczych (np. PayU, Dotpay) i unikanie podawania danych karty bezpośrednio na stronach sklepów. Warto także ustawić niskie limity transakcji internetowych, tak aby ograniczyć szkody wynikające z ewentualnego przejęcia.