BiznesINFO.pl Finanse Większe wydatki na obronność w Unii. Szefowa KE zapowiada monumentalny krok
Fot. THOMAS KIENZLE/AFP/East News

Większe wydatki na obronność w Unii. Szefowa KE zapowiada monumentalny krok

14 lutego 2025
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Niezwykle ważne słowa padły w Monachium z ust szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Nie będzie przesady w tezie, że do czynienia mamy z przełomem w podejściu do obronności i finansów Wspólnoty, w czym ważną rolę odegra Polska. Światu wysłano zaś jasny komunikat: Europa powróciła.

Komisja Europejska wchodzi w nowy tryb działania, koniec z półśrodkami

Rywalizacja światowych mocarstw ponad głowami Europejczyków miała obnażyć niską konkurencyjność gospodarek Unii Europejskiej. Jedną z przyczyn miały być restrykcyjne polityki dot. deficytów budżetowych i zadłużenia .

O ile jednak austerity, tj. hołdowaną w ekonomii neoklasycznej politykę zaciskania pasa, można było sobie uprawiać w czasie pokoju bez większych konsekwencji, tak po roku 2022 r. się to zmieniło. W końcu zaczęto to dostrzegać w Brukseli. Czy do czynienia mamy ze zmianą paradygmatu, który zdominował ostatnie lata XX w. i pierwsze ćwierćwiecze XXI?

Rząd zapowiada nowe szanse dla Polaków. Tusk nawiązał współpracę z technologicznym gigantem
Europa odpowiada na wojnę handlową. KE: Będzie odwet za cła Trumpa

Klauzula korekcyjna – zmiana mechanizmów budżetowych na kryzysowe czasy

Na fundamentalne zmiany w podejściu do planowania budżetu w Unii Europejskiej wskazuje przemówienie Ursuli von der Leyen podczas tegorocznej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. W obliczu nieustającego zagrożenia szefowa KE dostrzegła potrzebę wzrostu wydatków na obronność i ma na tym polu konkretną propozycję.

W Monachium von der Leyen zapowiedziała aktywację klauzuli korekcyjnej . Zwracamy uwagę, że nie jest to żadna "klauzula ucieczki", jak błędnie tłumaczy to wiele mediów, lecz właśnie korekta. Co to oznacza w praktyce?

EN_01644686_0679.jpg
Fot. THOMAS KIENZLE/AFP/East News

Ursula von der Leyen w Monachium mówi o europejskiej potędze i zapowiada twardą walkę

Zapowiedzenie uruchomienie klauzuli pozwoli państwom UE w warunkowym i kontrolowanym trybie wydawać na zbrojenia więcej niż dotychczas, bez obaw o sankcje ze strony KE . Podobne mechanizmy były wykorzystywane już wcześniej, m.in. podczas kryzysu finansowego w pierwszej dekadzie XXI w. i po wybuchu pandemii:

Mówiąc prościej, upoważniliśmy państwa członkowskie do znacznego zwiększenia inwestycji publicznych związanych z kryzysem. Uważam, że znajdujemy się obecnie w kolejnym okresie kryzysu, który wymaga podobnego podejścia.

Na kolejny okres kryzysu Komisja Europejska chce odpowiedzieć trojako. Pierwszy element to rzeczona klauzula korekcyjna i narzędzia opracowywane już na potrzeby konkretnych państw i dostosowane do ich sytuacji.

Należy się spodziewać, że ich beneficjentem będzie m.in. Polska . Rzeczone dostosowanie do konkretnych państw będzie polegać na uwzględnieniu systemu fiskalnego w danym kraju w wydatkach na obronność. Jak należy to rozumieć?

Dla Polski to dobre wieści. Wygląda bowiem na to, że nasze rekordowe wydatki na zbrojenia w stosunku do PKB zostaną wyłączone z procedury nadmiernego deficytu, o co zabiegał rząd.

Drugi filar zwiększenia wydatków na obronność obejmie inicjatywy ogólnoeuropejskie, w które zaangażowane byłoby wiele państw UE i nie byłyby one jedynie elementem narodowych wydatków na zbrojenia. Trzeci składnik to przyśpieszenie procedur akcesyjnych dla Ukrainy . Ursula von der Leyen tak podsumowuje swoje propozycje:

Europa dostosowuje się, Europa przyspiesza, Europa robi różnicę - natychmiast. [...] Potrzebujemy Europy bardziej pragmatycznej, skoncentrowanej i zdeterminowanej. Takiej, która przeciwstawi się zagrożeniom, która wykorzysta swoje ogromne siły i potęgę, która stanie po stronie Ukrainy i jej partnerów.

"Niech żyje Europa!" – zakończyła mowę w Monachium Ursula von der Leyen.

Mamy Trumpa i Muska w domu: Donald Tusk wskazał Rafała Brzoskę, by pokierował deregulacją
"Żadna złotówka nie trafi do deweloperów". Rząd zapowiada nowe wsparcie przy zakupie mieszkań
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski i money.pl. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat