Wielkie otwarcie bazy antyrakietowej w Redzikowie. Padła ważna data
Polska już niebawem zyska nowe wsparcie obronne – baza antyrakietowa w Redzikowie, ważne ogniwo systemu tarczy antyrakietowej NATO, jest gotowa do rozpoczęcia operacji. Jakie znaczenie będzie miało to miejsce dla bezpieczeństwa Polski i regionu? Wiadomo, jakie plany wobec niej mają polskie władze.
Redzikowo jako kluczowy punkt obrony NATO
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera poinformował, że w środę, 13 listopada, odbędzie się oficjalne otwarcie bazy antyrakietowej Aegis w Redzikowie. W uroczystości udział weźmie prezydent Polski, a także kluczowe postacie z rządu i NATO. – To jest baza US Navy, ale bardzo ciekawą jej właściwością jest to, że jest przyporządkowana pod dowództwo NATO-wskie, EUCOM, czyli dowództwo sił amerykańskich w Europie – wyjaśniał Siewiera w rozmowie z Polsat News.
Baza w Redzikowie stanowi element amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, European Phased Adaptive Approach (EPAA), który ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa Europy w ramach NATO-wskiego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Właśnie podczas lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie zatwierdzono gotowość operacyjną bazy, co oznacza, że jest ona już gotowa, by chronić kraje członkowskie przed potencjalnymi zagrożeniami powietrznymi.
Wspólna inwestycja Polski, NATO i USA
Baza w Redzikowie, choć jest amerykańską inwestycją, stanowi też wkład NATO i Polski w bezpieczeństwo transatlantyckie. – To już nie jest tylko inwestycja amerykańska, ale działanie całego NATO – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Obrony Narodowej na antenie Polsat News. W jego opinii, tak istotny punkt na mapie obronności wymaga dalszej rozbudowy i modernizacji. Kosiniak-Kamysz zapowiedział także, że Polska zamierza prowadzić rozmowy z Sekretarzem Generalnym NATO Markiem Rutte oraz przedstawicielami USA na temat rozszerzenia funkcji bazy w Redzikowie. – Trzeba rozszerzyć moim zdaniem zakres działania tarczy antyrakietowej – powiedział Kosiniak-Kamysz, zaznaczając, że Polska jest dobrze przygotowana do takich rozmów dzięki rozwiniętym relacjom z przedstawicielami zarówno Republikanów, jak i Demokratów.
Ministerstwo Obrony Narodowej wskazuje, że baza stanie się znaczącym punktem strategicznym w Europie, umożliwiającym NATO sprawniejszą i bardziej kompleksową ochronę regionu.
Co otwarcie bazy zmieni w strategii obronnej Polski?
Włączenie Redzikowa do aktywnej operacji tarczy antyrakietowej NATO to krok ku silniejszej współpracy polsko-amerykańskiej oraz wzmocnieniu pozycji Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. – To będzie środa w tym tygodniu – ogłosił Jacek Siewiera w Polsat News, podkreślając znaczenie tego dnia dla przyszłości obronności kraju i regionu.
– Dziś prezydent prosto z obchodów państwowych udaje się do Azerbejdżanu, ale wracając, ląduje w Gdańsku, skąd uda się bezpośrednio na uroczystości oficjalnego otwarcia bazy antyrakietowej Aegis w Redzikowie – dodał Siewiera, wskazując na obecność najważniejszych władz i dowódców wojskowych podczas ceremonii. Współpraca z NATO oraz dbałość o bezpieczeństwo kraju stają się priorytetem, a baza Aegis stanowi jeden z kluczowych elementów systemu obrony przed zagrożeniami spoza obszaru euroatlantyckiego.