Wielkie zmiany na rynku mieszkań. Oto najnowsze dane
Nie wszyscy Polacy stawiają na wynajem mieszkania. Wielu z nich marzy o własnych “czterech ścianach”. Pod koniec 2024 roku sprzedaż mieszkań mocno spadła, mimo większej liczby dostępnych ofert. Jaka mogła być tego przyczyna? Otodom opublikował raport, który zdziwi niejednego potencjalnego kupca.
Oferty mieszkań w Polsce. Wzrost aż o 30 proc.
Temat rynku mieszkaniowego w Polsce wciąż wywołuje niemałe kontrowersje. Polaków zwyczajnie nie stać na kupno własnego mieszkania , a odłożenie wystarczającej kwoty jako wkład własny dla niektórych graniczy z cudem. Inni z kolei jeszcze do niedawna narzekali na zbyt małą liczbę dostępnych ofert sprzedaży mieszkań. W 2024 roku się to zmieniło.
Jak wynika z raportu Otodom, na siedmiu głównych rynkach mieszkaniowych w kraju (Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław) błyskawicznie zwiększała się oferta deweloperów . Najwięcej było w Krakowie, bowiem wzrosła o ponad 100 proc. Jednocześnie w ubiegłym roku deweloperzy wprowadzili do sprzedaży aż 53,3 tys. mieszkań na siedmiu rynkach. To wzrost o 30 proc. w porównaniu z 2023 rokiem.
Niepokojący spadek w sprzedaży mieszkań. Opublikowano raport
Jak wskazują eksperci z Otodom, w całym minionym 2024 roku sprzedaż mieszkań na najważniejszych w kraju rynkach przekroczyła 37 tys. Co ciekawe, to aż o 26 proc. mniej niż w 2023 roku. Jaka była tego przyczyna?
"Warto pamiętać, że rok 2023 upłynął pod silnym wpływem programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. oraz poluzowania bufora przy liczeniu zdolności kredytowej. W 2024 roku brak podobnych stymulantów miał znaczący wpływ na dynamikę rynku. Część potencjalnych nabywców, pozbawiona preferencyjnych warunków finansowych i zmuszona do sprostania bardziej wymagającym kryteriom zdolności kredytowej , wstrzymywała się z decyzją o zakupie nieruchomości. W rezultacie spadek sprzedaży mieszkań w 2024 roku , choć zauważalny, nie był zaskoczeniem, lecz naturalnym efektem zmniejszonego wsparcia systemowego i trudniejszego otoczenia ekonomicznego" - wyjaśnił cytowany przez PAP Marcin Krasoń, ekspert rynku mieszkaniowego Otodom Analytics.
Gdzie Polacy kupowali mieszkania w 2024 r. Czy 2025 r. będzie lepszy?
Ku zdziwieniu, najwięcej sprzedanych mieszkań odnotowano w Warszawie , pomimo bardzo wysokich cen. W 2024 roku deweloperzy sprzedali tam 12 tys. obiektów. Kolejnym miastem, które cieszyło się wysoką sprzedażą, był Gdańsk, a także Gdynia i Sopot, gdzie sprzedano 5,2 tys. lokali. Trzecie miejsce zajął Wrocław wraz z ok. ponad 4 tys. sprzedanych mieszkań.
Zdaniem autorów raportu w 2025 roku nie przewiduje się długoterminowych spadków cen mieszkań. Najprawdopodobniej deweloperzy będą musieli mierzyć się z podobnymi problemami, co w 2024 r.