Z bankomatów wypłaciła 400 tysięcy złotych. Nie wiedziała, że pracuje dla przestępców
Policja zatrzymała 16-latkę, która w całej Polsce wypłacała pieniądze z bankomatów. Podczas gdy ona cieszyła się z nowej i dobrze płatnej „pracy”, złodzieje liczyli pieniądze, które za jej pośrednictwem wyciągali z kont swoich ofiar. Policjanci ostrzegają, że takich oszustw jest coraz więcej.
400 tysięcy w 4 tygodnie
Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zatrzymali młodą kobietę podejrzaną o udział w oszustwach internetowych. Łączna wartość strat poniesionych przez pokrzywdzone osoby w tej sprawie wynosi blisko 400 tysięcy złotych. Nastolatka w ciągu zaledwie czterech tygodni wykonała aż 280 wypłat z bankomatów w całej Polsce.
Jak informuje wrocławska policja, młoda kobieta wybierając środki posługiwała się systemem BLIK. 16-latka miała nie wiedzieć, że przyjmując ofertę pracy stała się jednocześnie narzędziem w ręku przestępców.
"Była przekonana, że to okazja i dobry zarobek”
Dziewczyna była przekonana, że udało jej się zdobyć łatwą i dobrze płatną pracę – relacjonuje st. sierż. Mateusz Ziętek z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. „Ofertę pracy” 16-latka miała otrzymać za pośrednictwem komunikatora internetowego. Niestety, nie wzbudziło to jej podejrzeń. W rzeczywistości złodzieje przekazywali dziewczynie wyłudzone od ludzi kody BLIK, a następnie 16-latka wypłacała im środki z kont ich ofiar.
W trakcie czynności tłumaczyła się, że pracę znalazła w Internecie. Nieznany jej mężczyzna za pośrednictwem jednego z komunikatorów miał jej zaproponować pracę przy kryptowalutach. Młoda kobieta zgodziła się na nią, ponieważ jak mówiła "była przekonana, że to okazja i dobry zarobek” – relacjonuje policja.
Po zatrzymaniu dziewczyny policjanci zabezpieczyli w jej mieszkaniu telefon komórkowy oraz gotówkę, które stanowią teraz dowody w sprawie. Nastolatka trafiła już do Policyjnej Izby Dziecka, a o jej dalszym losie zdecyduje teraz sąd rodzinny.
Jak nie paść ofiarą oszustów
Oszustwa na BLIKa stają się niestety coraz bardziej popularne, ale stosując kilka prostych zasad można uniknąć stania się ofiarą przestępców. Pierwszą i zarazem najważniejszą jest zasada ograniczonego zaufania. Nie wierz w podejrzane wiadomości. Jeśli otrzymasz wiadomość z prośbą o kod BLIK, zweryfikuj to osobiście dzwoniąc do osoby, od której otrzymałeś wiadomość. Nie przekazuj żadnych danych osobowych , ani nie udostępniaj kodu BLIK osobom, których tożsamości nie jesteś pewien.
Jeśli korzystasz z mediów społecznościowych zabezpiecz swoje konto uwierzytelnianiem dwuskładnikowym . Unikaj klikania w linki pochodzące od nieznanych osób lub z nieznanych numerów telefonów. Nie pobieraj też żadnych załączników od nieznanych nadawców. Zawsze sprawdzaj szczegóły przeprowadzanej transakcji. Przed potwierdzeniem opłaty za pośrednictwem kodu BLIK, dokładnie czy wszystko się zgadza – zarówno kwota jak i odbiorca.