Za kilka dni pierwszy w tym roku deszcz meteorów. Jak obserwować kwadrantydy?
Rok zaczął się przed kilkunastoma godzinami, a miłośnicy obserwacji nieba już mają na czym zawiesić oko. Rozpoczął się pierwszy w 2024 r. deszcz meteorów i choć pierwsze zjawiska można obserwować już teraz, to na maksimum musimy jeszcze chwilę zaczekać.
Kulminacja już za dwa dni
Jak można przeczytać na blogu nocneniebo.pl, już teraz w sprzyjających okolicznościach można zaobserwować kwadrantydy, rój meteorów aktywny na początku stycznia. Maksimum, czyli kulminacja zjawiska, podczas której będzie je obserwować najłatwiej, nastąpi w nocy z 3 na 4 stycznia .
Radiant roju będzie rozciągać się od północnej do wschodniej części nocnego nieba . Obserwacje mogą się okazać owocne za sprawą specyfiki kwadrantydów, które widoczne są z Ziemi w relatywnie krótkim czasie, ale w dużej intensywności – aktywność należy liczyć nawet w 120 „spadających gwiazdach” na godzinę.
Co cechuje kwadrantydy?
Kwadrantydy to rój meteorów stanowiący pozostałość po niewielkiej planetoidzie (196256) 2003 EH1 . Choć odkryto ją dopiero w 2003 roku, to pierwsze obserwacje kwadrantydów datuje się już na rok 1835. Meteory, które najlepiej obserwować w nocy 3-4 stycznia oderwały się od planetoidy około 500 lat temu.
Inną ciekawą informacją dotyczącą kwadrantydów jest pochodzenie ich nazwy. Wzięła się ona bowiem od wygasłego już gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego , którego współcześni astronomowie nie wyróżniają i stanowi on dziś część Wolarza, 13. co do wielkości gwiazdozbioru nieba północnego.
Warunki do obserwacji
Aktualnie prognoza pogody na 3 stycznia pozwala zachować nieco optymizmu co do szans na obserwację kwadrantydów. Co prawda zachmurzenie ma być duże, ale w części kraju, zwłaszcza na zachodzie i południu, mają wystąpić przejaśnienia . Przypominamy, że obserwacji najlepiej dokonywać na terenach oddalonych od większych aglomeracji, tak aby uniknąć zanieczyszczenia światłem.
Źródło: nocneniebo.pl