BiznesINFO.pl Technologie Zaczęło się. Część kanałów cyfrowej telewizji naziemnej przestaje działać
Fot. Erik Mclean / Unsplash

Zaczęło się. Część kanałów cyfrowej telewizji naziemnej przestaje działać

14 grudnia 2023
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Rozpoczął się pierwszy etap migracji trzeciego multipleksu cyfrowej telewizji naziemnej na standard DVB-T2/HEVC. Posiadacze nowszych telewizorów i dekoderów nie odczują większych zmian, ale w przypadku starszych urządzeń skończy się to utratą dostępu do części kanałów TVP.

Trzeci multipleks od dzisiaj na DVB-T2/HEVC

Już dziś rozpoczyna się wprowadzanie standardu DVB-T2/HEBC w województwach zachodniej części Polski . Zmiany obejmują województwa zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie.

Zmiana standardu będzie służyć podwyższeniu jakości odbieranych kanałów, ale tylko na kompatybilnych dekoderach i telewizorach. Dotyczy ona trzeciego multipleksu, który odbiera nawet 260 tys. gospodarstw domowych w całym kraju. Na MUX-3 dostępne są takie kanały, jak: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia .

To może być koniec abonamentu RTV. Padła propozycja nowej opłaty audiowizualnej

Konieczne ponowne wyszukiwanie kanałów

W przypadku starszych urządzeń, które nie obsługują DVB-T2, rozpoczęta dziś migracja na nowy standard oznaczać będzie całkowitą utratę dostępu do wymienionych kanałów. Także posiadacze nowszych, kompatybilnych urządzeń mogą być zmuszeni do podjęcia działań , by nadal oglądać kanały publiczne w trzecim multipleksie.

Jeśli na urządzeniach DVB-T2 dostęp do kanałów został utracony, konieczne może być przeprowadzenie operacji automatycznego wyszukiwania kanałów . To powinno wystarczyć, aby telewizory i dekodery DVB-T2 automatycznie odnalazły kanały i zapisały je pod tymi samymi numerami, na jakich były dostępne wcześniej.

Co, jeśli sprzęt nie obsługuje nowego standardu?

Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku urządzeń, które nie obsługują DVB-T2/HEVC. W ich przypadku nie ma możliwości wprowadzenia konfiguracji, która pozwoliłaby na odbiór cyfrowej telewizji naziemnej w nowym standardzie. Konieczny jest zakup nowego dekodera lub wymiana telewizora .

Ceny dekoderów obsługujących nowy standard trzeciego multipleksu rozpoczynają się już od 60 zł. Taki zakup wystarczy, by nadal odbierać stacje telewizji polskiej. Warto wspomnieć, że jeden z producentów telewizorów, Samsung, przygotował promocję, dzięki której kompatybilny telewizor można nabyć w obniżonej cenie. W tym celu należy skontaktować się z infolinia Samsunga pod numerem 801 172 678.

Kolejne zmiany już za kilka dni

Jak wspomniano, dziś rozpoczyna się pierwszy z dwóch etapów migracji. Już w dniach 18-19 grudnia zmiany nastąpią także we wschodniej części Polski , w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim.

Nowy standard telewizji, zniknie część kanałów – co robić, by zachować dostęp?
Nowy kanał w polskiej telewizji. Pojawi się w ciągu najbliższych 10 dni
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie