Zacznie się już od stycznia, nadchodzi nowy podatek. Polacy są mocno zaniepokojeni
Nowy rok niesie ze sobą spore zmiany podatkowe dla przedsiębiorców. Nie ma niestety w tym kontekście dobrych wieści - w życie ma wejść bowiem reforma Polskiego Ładu, która została dwukrotnie opóźniona - trzeciego przesunięcia terminu nie będzie.
Nowy podatek dla przedsiębiorców
Wprowadzenie Polskiego Ładu było dość kontrowersyjnym wydarzeniem. Wielu ekspertów zwracało uwagę na niedoskonałości w przepisach, co skończyło się poprawianiem pakietu reform przez rząd Mateusza Morawieckiego.
Jedną ze zmian, które planowano wprowadzić razem z innymi reformami z Polskiego Ładu, był nowy podatek dla przedsiębiorców. Zadecydowano jednak o opóźnieniu jego wprowadzenia - jak przypomina serwis money.pl, został on zawieszony na 2022 oraz 2023 rok.
Przedsiębiorcy zaniepokojeni podatkiem minimalnym
Problematyczną daniną, która dosłownie wzbudza niepokój wśród przedsiębiorców, jest podatek minimalny . Obowiązek jego zapłaty będzie nałożony na tych przedsiębiorców, którzy w rozliczeniu rocznym wykażą dochody poniżej 2 proc. przychodów bądź wykażą straty. Z konieczności jego opłacenia wyłączonych będzie kilka grup - chodzi m.in. o spółki komunalne, firmy w stanie likwidacji czy restrukturyzacji, mali podatnicy czy instytucje finansowe.
Sama reforma daje dwa sposoby na obliczenie podstawy opodatkowania. Przedsiębiorca może wybrać między sumą 1,5 proc. kosztów i nadmiarowymi kosztami pasywnymi, oraz 3 proc. przychodów bez zysków kapitałowych.
Podatek minimalny niepokoi przedsiębiorców
Fakt, że nowy podatek będzie obowiązywał od stycznia 2024 roku nie oznacza , że przedsiębiorcy nie muszą się o niego martwić do końca 2023 roku. Z cytowanych przez money.pl słów Michała Kwaśniewskiego, adwokata i partnera w Quidea, przedsiębiorstwa muszą przyjrzeć się nowemu podatkowi jeszcze przed Nowym Rokiem.
Oprócz skomplikowanego wzoru obliczenia podatku, firmy muszą uważać niejako “naprzód” . Dyrektorzy finansowi będą bowiem musieli obliczyć wysokość podatku minimalnego na rok 2024. Wynik będzie użyty w rozliczeniu, składanym do końca kwietnia 2025 roku.
źródło: money.pl