BiznesINFO.pl Finanse Zapowiadają koniec abonamentu RTV. Wejdzie nowa opłata. Ile wyniesie, kto będzie zwolniony?
Pixabay @Alehandra13

Zapowiadają koniec abonamentu RTV. Wejdzie nowa opłata. Ile wyniesie, kto będzie zwolniony?

16 grudnia 2023
Autor tekstu: Bartłomiej Binaś

Spore zmiany szykują się w finansowaniu mediów publicznych. Abonament RTV w dotychczasowym kształcie ma zostać zniesiony, a zamiast niego wprowadzona może zostać opłata wizualna. Wszystko to, w związku z nową ustawą. Nowa opłata, pobierana ma być wraz z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe, jednak nie będzie obowiązywać wszystkich. Zdradzamy szczegóły.

Opłata wizualna może zastąpić abonament RTV

Portal Wirtualne Media dotarł do dokumentu dotyczącego finansowania mediów publicznych,  przygotowanego m.in. przez Jana Dworaka i ekspertów, nad którym pracowano dwa lata. Autorzy podkreślają, że to państwo od wielu lat finansuje media publiczne w Polsce.

Zgodnie z założeniami nowej ustawy, media publiczne miałby być finansowane ze środków pozyskanych z opłaty audiowizualnej, która pobierana byłaby razem z podatkiem dochodowym przez urząd skarbowy. Są wstępne szacunki, ile może wynieść taka składka oraz kogo nie będzie dotyczyć.

Zostało mało czasu, trzeba się spieszyć. Od stycznia wchodzą nowe przepisy i wysokie kary

Koniec abonamentu RTV? Nowa opłata nie dla wszystkich

Wstępne wyliczenia mówią o opłacie na poziomie 8-9 zł. Składka byłaby waloryzowana co roku, a zwolnione z niej byłyby osoby o niskich dochodach, z dysfunkcją narządów wzorku lub słuchu, a także bezrobotni.

Zgodnie z projektem ustawy, przewidziano dwustopniowy model finansowania - z budżetu państwa, a następnie ze składki audiowizualnej. Obecne finansowanie mediów publicznych ze środków budżetu państwa powinno funkcjonować jeszcze przez 2 lub 3 lata.

- Wiemy, że media publiczne w tej chwili są mocno krytykowane i ich wiarygodność jest bardzo niska, co wykazują badania opinii, dlatego nie oczekujemy, żeby ludzie od razu płacili na te media. Chcemy, żeby przez pierwsze dwa-trzy lata, które będą potrzebne do przekształcenia tych mediów i budowania ich renomy, wypracowały sobie pozycję, która będzie tłumaczyła opinii publicznej, że zasługują na finansowanie publiczne - mówi Jan Dworak, cytowany przez Wirtualnemedia.pl.

Abonament RTV ma zniknąć. W jego miejsce nowa opłata

Według autorów projektu media publiczne rywalizowały z komercyjnymi nadawcami o reklamy, a to odbijało się na jakości programów. Odpowiedni model finansowania ma zapewnić TVP oraz PR niezależność od polityki.

- Środki budżetowe, przekazywane na podstawie decyzji podejmowanej corocznie przez parlament przy okazji uchwalania ustawy budżetowej lub jej nowelizacji, zastępują przychody, których nie przynoszą opłaty abonamentowe - czytamy w dokumencie.

- Taki sposób finansowania nie spełnia podstawowych standardów europejskich i przyczynia się do bezpośredniego uzależnienia działalności mediów publicznych od aktualnie rządzącej większości parlamentarnej - dodają autorzy.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Zaskakujące doniesienia z kancelarii premiera. Zabraknie pieniędzy na pensje? "Odprawy zostały wypłacone"
Ustępujący szef policji miał gest. Rozdał 17 mln zł na premie dla funkcjonariuszy
Obserwuj nas w
autor
Bartłomiej Binaś

Redaktor portalu Goniec.pl, gościnnie piszę dla BiznesINFO. Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Jako redaktor Gońca dążę do tego, aby czytelnicy otrzymywali najważniejsze i najbardziej rzetelne informacje z Polski i świata. Interesuje się polityką, polską literaturą, a także sportami walki, w szczególności MMA. W wolnych chwilach zarywam noce dla gal UFC.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat