BiznesINFO.pl Polska i Świat Zatrudnili księży na etatach w urzędzie skarbowym. Płacą im ogromne sumy
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Zatrudnili księży na etatach w urzędzie skarbowym. Płacą im ogromne sumy

7 listopada 2024
Autor tekstu: Sebastian Mikiel

Krajowa Administracja Skarbowa za pieniądze podatników zatrudnia na etatach ośmiu duchownych. Jak się okazuje, płaci im też pokaźne wynagrodzenia. Dzięki interpelacji poselskiej wyszły na jaw zarobki kapelanów oraz roczne koszty ich posługi. Chodzi o miliony złotych, które mogłyby zostać przeznaczone na inny cel, np. ułatwienie życia przedsiębiorcom.

Duchowni w służbie KAS – duchowe wsparcie dla pracowników

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) nie kojarzy się zazwyczaj z posługą duchowną. Okazuje się jednak, że w jej strukturach pracują zatrudnieni za pieniądze podatników na etat kapelani, którzy świadczą usługi duszpasterskie dla pracowników i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Według KAS, obecnie posługę pełni ośmiu duchownych, z których jeden przebywa na urlopie bezpłatnym.

– „Do zakresu obowiązków duchownych w KAS należy sprawowanie szeroko rozumianej posługi duszpasterskiej wobec pracowników i funkcjonariuszy” – wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop, odpowiadając na interpelację posłów z Polski 2050. Treść tego dokumentu przytacza “Fakt”. Duchowni ci posiadają status funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, co oznacza, że obowiązują ich standardowe zasady służby i dyspozycyjność podobna do tej, którą mają urzędnicy skarbówki.

Ważne zmiany w PKO BP. Dotyczą wszystkich posiadaczy kart płatniczych
Kupiłeś te produkty w Sinsay? Natychmiast je wyrzuć lub zwróć do sklepu

Wynagrodzenia kapelanów w skarbówce – od 5 do 10 tysięcy złotych

Uposażenia kapelanów w KAS nie należą do niskich. Wynagrodzenie zasadnicze księdza zatrudnionego w skarbówce waha się między 5714 a 9925 zł miesięcznie, w zależności od zajmowanego stanowiska i stażu pracy. Ponadto, kapelani mogą liczyć na nagrody roczne i jubileuszowe.

Koszt posługi duchownych w strukturach KAS w ostatnich latach sukcesywnie wzrastał. W roku 2019 wydano na ten cel około 750 tysięcy złotych, a w roku 2023 już 1,4 miliona złotych. Łącznie, w ciągu pięciu lat, skarbówka wydała na duchownych aż 5 milionów złotych . Tak wysokie koszty związane są nie tylko z pensjami, ale również z dodatkowymi świadczeniami oraz nagrodami.

Czas pracy i obowiązki – pełna dyspozycyjność od poniedziałku do piątku

Funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, w tym duchownych zatrudnionych na etat, obowiązuje standardowy czas pracy wynoszący osiem godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. W sytuacjach wyjątkowych, związanych ze specyfiką pracy, mogą pracować nawet 13 godzin na dobę. Taka dyspozycyjność obowiązuje również kapelanów.

– „Kapelani muszą być tak samo dyspozycyjni jak funkcjonariusze skarbówki” – tłumaczy KAS . Ich praca może obejmować zarówno codzienne rozmowy wspierające, jak i obecność podczas wyjątkowych sytuacji, gdy wsparcie duchowe jest szczególnie potrzebne.

Obecność duchownych w strukturach administracji publicznej, takich jak KAS, wzbudza mieszane reakcje. Z jednej strony ich zadaniem jest zapewnienie wsparcia duchowego, z drugiej jednak – koszty ich zatrudnienia rosną, a same pensje są zaskakująco wysokie. Wydatki na posługę duszpasterską w skarbówce sięgnęły milionów złotych i nadal rosną, rodząc pytania o zasadność i skalę takiego wsparcia w administracji publicznej.

Masz pewne 2 dni urlopu. Pracodawca nie może odmówić, ale czasu jest mało
ZUS rozdaje pieniądze. Przelał już Polakom miliard, wystarczy wniosek
Obserwuj nas w
autor
Sebastian Mikiel
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat