BiznesINFO.pl Polska i Świat Zbigniew Ziobro stanie przed komisją śledczą? Jest wniosek do prokuratury
fot. Piotr Molecki, East News

Zbigniew Ziobro stanie przed komisją śledczą? Jest wniosek do prokuratury

21 listopada 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Prokuratura Krajowa zwróciła się do Prokuratora Generalnego Adama Bodnara z wnioskiem o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie przed komisję śledczą ds. Pegasusa byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry – informuje Onet. Polityk PiS wielokrotnie unikał stawiennictwa przed komisją, pomimo otrzymywanych wezwań.

Ziobro ignoruje wezwania

Zbigniew Ziobro konsekwentnie unika stawiennictwa przed komisją śledczą ds. Pegasusa. W swoich wypowiedziach Ziobro regularnie kwestionuje legalność działań komisji i zapowiada podjęcie kroków prawnych. Jak dotąd poseł PiS już czterokrotnie nie stawił się na przesłuchanie.

Dwa razy swoją nieobecność usprawiedliwił przekazując zaświadczenie związane z chorobą nowotworową, wystawione przez lekarza sądowego. Jednak 14 października ponownie nie stawił się przed komisją, tym razem bez usprawiedliwienia , co skłoniło komisję do zwrócenia się do sądu z wnioskiem o doprowadzenie.

Fabryka AI powstanie w Krakowie. "To ważny krok w historii Polski"

„To pierwszy tego typu wniosek”

Aby móc przesłuchać Zbigniewa Ziobrę w charakterze świadka, komisja śledcza musi uzyskać zgodę Prokuratora Generalnego na pozbawienie go immunitetu poselskiego. Następnie, po uzyskaniu zgody Sejmu, możliwe będzie wydanie przez sąd postanowienia o doprowadzeniu.

Jak informuje „Onet”, proces przygotowania wniosku o zgodę na zatrzymanie i doprowadzenie Zbigniewa Ziobry był niezwykle staranny. Prokurator Generalny Adam Bodnar zdecydował się na dokładną analizę wszystkich materiałów, aby zapewnić, że wniosek będzie nieskazitelny z punktu widzenia prawa. „Będzie swego rodzaju wzorem, jeśli pojawią się kolejne, więc zależy nam, by został dokładnie i merytorycznie opracowany” – tłumaczy serwisowi prokuratura.

Wniosek, który w tym tygodniu dotarł do Adama Bodnara, nie został jeszcze przez niego podpisany. Ma się to jednak stać "niezwłocznie". W Prokuraturze Krajowej usłyszeliśmy, że prokurator generalny dopatrzył się w treści opinii przygotowanej przez jego zespół "drobnych błędów" i jest ona poprawiana. Śledczy mówią nam, że Adamowi Bodnarowi zależało, by opinia była opracowana możliwie starannie, bo to pierwszy tego typu wniosek i taka opinia wydawana przez prokuratora generalnego – czytamy w Onecie.

Lista przewinień Ziobry

Zbigniew Ziobro pełnił funkcję ministra sprawiedliwości podczas rządów PiS - przez 8 lat i 11 dni. W tym czasie wybuchały afery, które rozgrzewały opinię publiczną. Podczas sprawowania władzy w wymiarze sprawiedliwości doprowadził do skrajnego dualizmu i bałaganu w polskim sądownictwie. Zarzuca się mu nepotyzm, zablokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz doprowadzenie do konfliktu z Unią Europejską. Środki finansowe należące do Funduszu Sprawiedliwości miał wykorzystywać do uzyskiwania politycznych korzyści.

Komisja śledcza podejmuje zdecydowane działania, aby doprowadzić do przesłuchania polityka. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Sejmu, który zdecyduje, czy udzielić zgody na uchylenie immunitetu.

NBP rozbudowuje rezerwy złota. Polska w światowej czołówce
Księża zapłacą wyższy podatek. Znamy kwoty
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat