BiznesINFO.pl Finanse Złe wiadomości dla pracowników budżetówki. Coś niepokojącego dzieje się z pensjami
Fot. Pixabay/Byszek

Złe wiadomości dla pracowników budżetówki. Coś niepokojącego dzieje się z pensjami

19 listopada 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Prace nad projektem ustawy budżetowej wciąż trwają. Na 2025 rok zaplanowano podwyżki dla kilku grup pracowników. Efekt może być jednak całkowicie odwrotny od zamierzonego. Posłowie zapowiedzieli już pierwsze poprawki, by uniknąć “powrotu do starych błędów”. Jakich wynagrodzeń możemy się spodziewać od 1 stycznia?

15 proc. podwyżki dla jednej grupy

Rok 2024 miał być zapowiedzią wielkich zmian w wynagrodzeniach dla pracowników budżetówki, w tym dla nauczycieli. W tym roku pensje wzrosły o 20-30 proc., a w przyszłości miały zostać objęte coroczną waloryzacją. Była to jedna ze 100 przedwyborczych obietnic Koalicji Obywatelskiej na 100 pierwszych dni rządów. Mimo to, projekt ustawy budżetowej na 2025 rok pozostawia w tej kwestii wiele do życzenia . Dlaczego?

Już nie pójdziesz na Pocztę. Wielkie zmiany od 1 stycznia: dotyczą wszystkich

Podwyżki będą, ale niższe niż zapowiadano. Związkowcy protestują

Zgodnie z aktualnym projektem budżetu , w przyszłym roku wynagrodzenia pedagogów oraz pracowników urzędów mają wzrosnąć o czynnik inflacji, czyli o zaledwie 5 proc . - informuje “Fakt”. Takie same zmiany czekałyby parlamentarzystów i ministrów, a także prezydenta i premiera. Obietnica takiej “podwyżki” wywołała sprzeciw Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, które podkreśliło, że w razie wyższej inflacji może dojść do realnego obniżenia wynagrodzeń .

Decyzja rządu w tej sprawie nie pozwoli na realny wzrost płac pracowników tego sektora w kolejnym roku – nie jest zatem podwyżka wynagrodzeń — zaznaczono w opinii do projektu budżetu.

Wcześniejsze propozycje podwyżki w wysokości 15 proc. złożone przez trzy największe centrale związkowe, nie spotkały się z pozytywnym rozpatrzeniem. Teraz może się to jednak zmienić. Projekt ustawy może czekać solidna poprawka.

Podwyżki w budżetówce. Posłowie sypną groszem?

Temat podwyżki w wysokości 15 proc. znów znalazł się w Sejmie, tym razem za sprawą parlamentarzystów koła Razem. Jak podkreślili posłowie, realne podniesienie płac zatrzymałoby wykwalifikowanych pracowników instytucji państwowych, którzy “za chlebem” przenoszą się do sektora prywatnego. Poseł Adrian Zandberg zaznaczył, że “oszczędzanie kosztem pracowników budżetówki to tak naprawdę niszczenie polskiego państwa”, dlatego tak ważna jest interwencja w projekt ustawy .

Rok temu pracownicy budżetówki otrzymali wyrównanie za lata, kiedy podwyżek nie było. Niestety w tym roku, kiedy do parlamentu trafił budżet państwa, zobaczyliśmy powrót do starych błędów. Pracownicy domagają się — i słusznie — tego, żeby praca dla polskiego państwa, praca w sektorze publicznym była godnie wynagradzana — tłumaczył Zandberg.

Pracownicy tej branży mogą mieć kłopoty z zatrudnieniem. Ofert jest coraz mniej
W grudniu ZUS płaci podwójnie. Wybrani seniorzy dostaną dwie emerytury
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat