ZUS wypłaci 1335 zł co miesiąc przez trzy lata, bez względu na wiek. Mało kto o tym wie
Wiele osób nie ma pojęcia o tym świadczeniu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowe pieniądze należą się bez względu na wiek, ale trzeba spełniać kilka kluczowych warunków. Konieczne będzie również złożenie odpowiedniego wniosku do ZUS-u. Komu należy się świadczenie i co trzeba zrobić, by je otrzymać? Wyjaśniamy.
ZUS wypłaci dodatkowe świadczenie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele rozmaitych świadczeń finansowych. Okazuje się, że o niektórych z nich mało kto wie. Przykładem tego jest renta szkoleniowa. Wiele osób nie ma pojęcia o jej istnieniu, a widnieje w ofercie ZUS-u już od 20 lat.
Świadczenie należy się beneficjentom bez względu na wiek. To specjalna forma wsparcia dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji. Konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków. Kto może dostać pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?
Takie warunki trzeba spełnić, by dostać świadczenie
Renta szkoleniowa to wsparcie finansowe przeznaczone dla osób, które utraciły zdolność do wykonywania swojego aktualnego zawodu z powodu wypadku czy choroby i w związku z tym muszą się przekwalifikować, by mogli podjąć nową pracę w innym zawodzie.
Co jednak istotne, świadczenie może zostać przyznane tylko i wyłącznie w przypadku, gdy komisja lekarska lub orzecznik ZUS uznali, że dana osoba ma możliwość zmienić swoje kwalifikacje, a następnie podjąć nowe zatrudnienie.
ZUS wypłaci świadczenie nawet przez trzy lata
ZUS początkowo przyznaje wsparcie finansowe w postaci renty szkoleniowej na sześć miesięcy. Czas otrzymywania świadczenia może się jednak przedłużyć o kolejne30 miesięcy, więc dodatkowe pieniądze mogą być wypłacane nawet przez trzy lata.
Renta szkoleniowa to świadczenie, które podlega corocznej waloryzacji, podobnie jak emerytury i renty. Ostatnia podwyżka odbyła się 1 marca bieżącego roku i podniosła wsparcie o 12,12 proc. ZUS wypłaca aktualnie 1335,72 zł co miesiąc (75 proc. wymiary renty).
ZUS nie wypłaca świadczenia automatycznie, więc konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Możemy zrobić to osobiście lub przez pełnomocnika w jednostce ZUS, za pośrednictwem Poczty Polskiej lub drogą elektroniczną (przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS).