Zwolnienia grupowe w dużym szpitalu. Pracę straci nawet 200 osób
Niepokojąca wiadomość dla mieszkańców Lubartowa (woj. lubelskie). Prawie 200 pracowników tamtejszego szpitala może stracić pracę w ramach zwolnień grupowych - podaje portal Lubartow24. Pismo w tej sprawie dostali właśnie związkowcy. Jak tłumaczą się władze szpitala?
Dyrektor szpitala wysłał pismo do związkowców
Te informacje pokazują, że polska służba zdrowia wciąż jest w opłakanym stanie. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lubartowie (woj. lubelskie), który zatrudnia 596 osób, szykuje się do zwolnień grupowych. Jak podaje portal Lubartow24, związkowcy działający przy szpitalu otrzymali już zawiadomienie w tej sprawie. Pismo od dyrektora szpitala Artura Szczupakowskiego miało zawierać m.in. proponowane kryteria dotyczące osób do zwolnienia.
Zwolnienia lub umowy zmieniające warunki pracy
Władze szpitala podały, że zwolnieniami mogą zostać objęte nawet 192 osoby, co w praktyce oznaczałoby redukcję zatrudnienia o ok 30 procent. W piśmie skierowanym do związkowców przedstawiciele szpitala mieli tłumaczyć, że powodem zwolnień jest kiepska sytuacja finansowa, która nie pozwala pokryć kosztów jego utrzymania. Zwolnienia mają ruszyć 5 listopada 2024 roku i potrwają aż do końca grudnia.
Jak podają dziennikarze portalu lubartow24, najbardziej na zwolnieniach ucierpią pielęgniarki, bo to wśród nich najwięcej będzie wytypowanych do zwolnienia (28 osób ze 193 zatrudnionych). Kolejne 67 pielęgniarek musi przygotować się na wypowiedzenia "zmieniające dotychczasowe warunki pracy i płacy".
Zobacz też:
Zmiany w zasiłkach chorobowych. Idziesz na L4? Możesz sporo stracić
Szpital walczy z gigantycznymi długami
Oprócz tego szpital w Lubartowie chce zwolnić m.in. 18 położnych, 10 ratowników medycznych, 14 fizjoterapeutów, czterech lekarzy, 20 salowych i sanitariuszy, 18 pracowników gospodarczych i obsługi, sześciu pracowników ekonomicznych, administracyjnych i technicznych oraz jednego psychologa.
Takie zmiany to ogromny cios dla pacjentów z Lubartowa. Według tych szacunków pracę może stracić nawet 120 osób, a ok. 80 kolejnych otrzyma propozycję przejścia na nowe umowy. Teraz związkowcy z lubartowskiego szpitala mają czas na konsultację z pracodawcą m.in. kryteriów, jakimi szpital będzie się kierować wybierając osoby do zwolnienia.
Pismo dotyczące zwolnień wpłynęło także do Powiatowego Urzędu Pracy w Lubartowie.
Jak informują lokalne media, placówka zmaga się z ogromnymi kłopotami finansowymi . Zwalniając pracowników szpital szuka oszczędności i rozwiązań, które mają podreperować budżet. "Dług lubartowskiego szpitala na dziś to 130 milionów złotych. Redukcja zatrudnienia ma przynieść 2 miliony złotych oszczędności miesięcznie" - dodaje lublin.tvp.pl.