1000 zł miesięcznie dla rodziców. Pieniądze można pobierać dłużej niż rok
Rząd przyjął nowelizację kodeksu pracy. Jedna ze zmian w projekcie, który trafi teraz do pierwszego czytania w Sejmie, dotyczy tzw. kosiniakowego. Dzięki niej młodzi rodzice będą mogli liczyć na wydłużony okres pobierania świadczeń, choć tylko w ściśle określonych sytuacjach. Kto może spodziewać się dodatkowego wsparcia finansowego?
Nowelizacja Kodeksu pracy trafia do Sejmu
Świadczenie rodzicielskie , nazywane "kosiniakowym" przysługuje opiekunom dzieci, którzy ze względu na swoją sytuację zawodową nie mogą otrzymać zasiłku czy uposażenia macierzyńskiego . Chodzi np. o bezrobotnych, studentów czy osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło.
Wysokość świadczenia rodzicielskiego to 1000 zł i przysługuje w przypadku jednego dziecka do 52 tygodni po porodzie . To właśnie tę kwestię zmienia nowelizacja przyjęta przez rząd. Gdy zmiany wejdą w życie (najwcześniej w 2025 r.), z dłuższego okresu pobierania świadczenia będą mogli skorzystać opiekunowie wcześniaków.
Rząd podjął decyzję: wydłużone "kosiniakowe" dla rodziców wcześniaków
Już dotychczas podstawowy okres 52 mógł zostać wydłużony, jeśli podczas jednego porodu na świat przyszło więcej niż jedno dziecko. Teraz kosiniakowe ma być dostosowane do potrzeb opiekunów tych dzieci, które urodziły się znacznie przed terminem . Kryteria dotyczą czasu narodzin, ale też masy urodzeniowej.
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" opiekunowie wcześniaków mogą otrzymywać świadczenie rodzicielskie dłużej. Przy narodzinach od 28. tygodnia ciąży do 37 tygodnia z wagą noworodka nieprzekraczającą 1000 gramów świadczenie wypłacane dłużej o każdy tydzień pobytu w szpitalu, maksymalnie do 8 tygodni po porodzie.
Inne warunki dotyczą dzieci urodzonych w terminie po ukończeniu 37. tygodnia ciąży. Konieczny jest jego pobyt w szpitalu przez co najmniej 2 kolejne dni. Co ważne, pierwszy z tych dni nie może przypadać w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie. W takich okolicznościach świadczenie będzie przysługiwać o tydzień dłużej za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu - od 5. dnia do 8. tygodnia po porodzie.
Kto może skorzystać ze świadczenia rodzicielskiego i na jakich zasadach?
Na dłuższy okres wypłacania świadczenia rodzicielskiego mogą także liczyć opiekunowie dzieci z ciąży mnogiej. W przypadku bliźniąt czas wydłuża się do 65 tygodni, urodzenia trojga dzieci - 67 tyg., czworga - 69 tyg., pięciorga - 71 tyg. O ile wydłuża się czas, tak niezależnie od liczby noworodków wysokość świadczenia pozostaje taka sama - tysiąc złotych. Zarówno liczbę dzieci, jak i sytuacje, w których rodzą się wcześniaki, opiekunowie muszą potwierdzać zaświadczeniem ze szpitala.
Mowa o opiekunach, bo nie zawsze chodzi o biologicznych rodziców . Świadczenie rodzicielskie oprócz matki lub ojca mogą pobierać także opiekunowie faktyczni, rodziny zastępcze i osoby, które przysposobią dziecko.