BiznesINFO.pl Technologie Aplikacja mObywatel zniknie z tych smartfonów. Nadchodzą ważne zmiany
Fot. materiały własne

Aplikacja mObywatel zniknie z tych smartfonów. Nadchodzą ważne zmiany

25 listopada 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Najważniejsza aplikacja mobilna polskiej cyfryzacji wkrótce przestanie działać na części smartfonów. Rozwój programu wymagał porzucenia kompatybilności z niektórymi urządzeń ze względów bezpieczeństwa. W wielu przypadkach dalsze korzystanie będzie wymagało zakupu nowego urządzenia.

Koniec mObywatela dla części smartfonów

Na stronach mObywatela opublikowany został komunikat, w którym administracja informuje o porzuceniu obsługi starszych wersji mobilnych systemów operacyjnych. Chodzi zarówno o Androida, jak i iOS-a . Centralny Ośrodek Informatyki zaleca aktualizację oprogramowania smartfonów do nowszych wersji.

Od najnowszej wersji 4.46 mObywatel nie będzie działał na smartfonach z Androidem starszym niż 8 i na iPhone'ach z systemem starszym niż iOS 15. Program w najnowszej wersji zostanie całkowicie wyłączony , nie będzie możliwości korzystania ze starszych wersji aplikacji.

Nowość w aplikacji mObywatel. Bez tego lepiej nie wychodzić z domu

Konieczna aktualizacja lub… zakup nowego urządzenia

Choć problem może wydawać się poważny, to trzeba pamiętać, że w przypadku smartfonów Apple iOS 15 trafił jeszcze na iPhone'y z serii 6, 6s SE i 7. Dość powiedzieć, że "szóstka" trafiła na rynek w roku 2015 . Podobnie jest z Androidem. mObywatel przestanie działać na urządzeniach wydanych przed 2017 r.

Rozwiązaniem ma być aktualizacji urządzeń do nowszych wersji, jednak oczywiste jest, że w lwiej części przypadków będzie to niemożliwe. Jeśli ktoś w 2024 r. korzysta z Androida starszego niż wersja 8  lub iOS-a starszego niż 15, to najpewniej korzysta z urządzenia, którego wsparcie już dawno pozostało porzucone przez producenta . W takich przypadkach nie pozostaje nic innego niż zakup nowego smartfonu.

Jakie są przyczyny utraty kompatybilności mObywatela?

Zmiana podyktowana jest przede wszystkim względami bezpieczeństwa . Już samo korzystanie z urządzeń, które nie otrzymują kolejnych łatek, jest dużym ryzykiem, a korzystanie na nich z aplikacji oferującej dostęp do wrażliwych danych i ważnych usług publicznych to proszenie się o problemy .

Oszacowano także, że sam problem porzucenia kompatybilności dotknie w 2024 r. już tak niewielki odsetek użytkownik , że nie stanowi to dużego problemu - dzięki telemetrii wiadomo, że z mObywatela na Androidzie 7 korzysta poniżej 0,1 proc. użytkowników.

Koniec wsparcia dla starszych urządzeń ma także pozwolić na poprawie jakości aplikacji na nowych smartfonach, gdyż twórcy będą mogli porzucić część najstarszych komponentów, które zapewniały kompatybilność z 10-letnimi systemami operacyjnymi, lecz utrudniały rozwój mObywatela.

Uwielbiany przez Polaków antywirus służy hakerom. Ogromne zagrożenie
Nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Korzysta z niej już ponad 100 tys. Polaków
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat