Część słodyczy może zniknąć z półek. Wszystko przez niedopatrzenie w nowej ustawie
Próby wprowadzania na rynek napojów alkoholowych w opakowaniu charakterystycznym dla musów owocowych dla dzieci zakończyło się fiaskiem. Producent wycofał je z półek i zaprzestał produkcji. Rząd naprędce opracował ustawę, która ma zapobiec powtórzeniu się historii, jednak - jak to bywa w pośpiechu - nie ustrzegł się błędów.
Ustawa ws. alkotubek - propozycje przedstawiły resorty rolnictwa i zdrowia
Projekt opracowany w ministerstwie rolnictwa używa bardzo konkretnych miar - nie wdawano się w szczegóły i niuanse. Po prostu zakazano sprzedaży napojów spirytusowych do 200 ml w opakowaniach innych niż puszki lub butelki . W ten sposób z rynku mają zniknąć wszystkie nowatorskie próby dostarczania alkoholu na rynek, np. w pojemnikach po jogurtach czy w postaci lodów, ale ustawa ma też stanowić ochronę przed nimi w przyszłości.
Swoje propozycje przedstawiło też ministerstwo zdrowia. Resort chce wprowadzenia całkowitego zakazu sprzedaży detalicznej alkoholu przez internet oraz zakazu sprzedaży alkoholu w innej postaci niż ciekłej. Warto odnotować, że w związku z planowanymi zmianami w prawie oraz echem, jakim odbiły się alkotubki , ze swojej decyzji o rozpoczęciu sprzedaży alkoholu przez internet zrezygnowało Allegro .
Według przyjętego wcześniej harmonogramu alkohol na Allegro miał być pilotażowo sprzedawany od dziś. Przed kilkoma dniami władze spółki ogłosiły jednak: “bierzemy pod uwagę zapowiedziane przez rząd prace nad nowelizacją Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i uważnie śledzimy postęp prac legislacyjnych”. Nie oznacza to więc, że plany zostały porzucone definitywnie.
Rząd chciał walczyć z alkotubkami, opracował zakaz sprzedaży czekoladek
Na ogólne ramy projektów mających wyeliminować z rynku napoje spirytusowe o opakowaniach mogących wprowadzać w błąd co do zawartości zwraca uwagę Krzysztof Brzózka, były szef Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Przypomnieć trzeba, że to właśnie piastujący to stanowisko Piotr Jabłoński sygnalizował problem opakowań, w jakich sprzedaje się alkohol jeszcze przed pojawieniem się na półkach alkotubek, a który w związku z tą sprawą utracił stanowisko .
W rozmowie z TVN24 Brzózka zwrócił uwagę, że projekt ustawy w obecnym kształcie wyeliminuje z handlu znacznie większą liczbę produktów niż tylko alkotubki i inne napoje spirytusowe sprzedawane w niecodziennych oprogramowaniach. Rykoszetem ucierpieć mogą także… interesy producentów słodyczy . Krzysztof Brzózka stwierdza: “moim zdaniem przy takim zapisie cukierki czy praliny z alkoholem powinny polec”.
Ministerstwo zapewnia, że pracuje nad szczegółami
Sytuacja przypomina tę znaną z USA, gdzie w ramach ogólnego zakazu sprzedawania produktów spożywczych, które zawierają wewnątrz produkty niejadalne, całkowitym zakazem sprzedaży objęto popularne czekoladowe jajka z niespodzianką. Ministerstwo zdrowia poinformowało, że trwa jeszcze ustalanie szczegółów nowych regulacji, aby uniknąć np. wprowadzenia zakazu sprzedaży czekoladek z likierem. Wielkie kwantyfikatory w tworzonym pośpiesznie prawie ponownie okazują się niedoskonałą metodą prac legislacyjnych.