BiznesINFO.pl Finanse Dodatkowy dzień wolny od pracy? Niektórzy zyskają, ale inni stracą
Fot. Marek Bazak/Eastnews

Dodatkowy dzień wolny od pracy? Niektórzy zyskają, ale inni stracą

11 września 2024
Autor tekstu: Sylwia Nowosińska

Wielu pracujących zawodowo Polaków chociaż raz doświadczyło uczucia stresu, kiedy przez obowiązki służbowe mogli spóźnić się na wigilijną kolację w towarzystwie najbliższych. Wkrótce ten problem może zniknąć. Wszystko zależy od tego, czy parlamentarzyści poprą petycję anonimowego obywatela, który zwraca uwagę, że wigilię można uczynić dniem wolnym, ale… kosztem innego święta, które także jest ważne dla dużej grupy obywateli.

Urlopy na żądanie w wigilię będą melodią przeszłości?

W obecnym roku kalendarzowym mamy 115 dni wolnych, z czego 13 to dni świąteczne. Jednym z tych dni, które są ważne w polskiej kulturze, ale mimo to jesteśmy zobowiązani pojawić się w pracy, jest właśnie wigilia. I choć niektóre instytucje tego dnia skracają godziny pracy, np. część sklepów jest otwarta tylko do godz. 14, a wybrane korporacje oferują pracownikom dodatkowy dzień wolny, to jednak wciąż jeszcze jest w Polsce spora grupa osób, która tego dnia musi wziąć urlop, a czasem nawet bierze urlop na żądanie. Autor petycji skierowanej do Senatu chce ulżyć takim osobom i proponuje wprowadzenia dnia wolnego w całym kraju 24 grudnia.


Będą nowe dwa dni wolne od pracy? Jest konkretna propozycja

Praca w wigilię to źródło konfliktów między pracownikami?

"Dnia 24 grudnia, gdy większość Polaków specjalnie, aby przygotować się do wieczerzy wigilijnej celowo planuje urlop w tym dniu – nierzadko urlop na żądanie. Niestety, dla utrzymania stałej pracy zakładów pracy jest to niemożliwe, aby urlop dostali wszyscy o niego wnioskujący, co prowadzi do niepotrzebnych konfliktów między pracownikami. Dodatkowo warto odnotować, iż ktoś, kto regularnie nie wnioskuje w tym dniu o urlop, uchodzi w zakładzie pracy za ateistę" - pisze autor petycji.

Autor petycji pominął ważny szczegół

Jest jednak pewne “ale”. Pomysłodawca chce dać Polakom wolne zamiast Święta Trzech Króli.  "Święto Trzech Króli nie ma tak doniosłego charakteru spędzonego w rodzinnym gronie jak wigilia, która nadal prawnie jest dniem roboczym”. Autor nie zwrócił jednak uwagi na “Fakt”, że 6 stycznia wigilię Bożego Narodzenia obchodzą wyznawcy prawosławia, których według danych GUS z 2022 r. jest w Polsce ok. 500 tys. Członkowie kościoła prawosławnego, to także bardzo często Ukraińcy mieszkający w Polsce.

Co zrobi Sejm i Senat w sprawie pracy w wigilię?

Czy parlamentarzyści poprą pomysł uczynienia Wigilii dniem wolnym? Tego jeszcze nie wiadomo. Część z polityków koalicji rządzącej wypowiada się na jego temat pozytywnie. - Uważamy, że jest to temat warty debaty. Wskazane byłoby przynajmniej ustawowe skrócenie czasu pracy w te dni, które i tak jest praktyką w wielu zakładach. W Wigilię efektywność pracy i tak jest dużo niższa" - mówił rzecznik PSL i wiceminister klimatu Miłosz Motyka w rozmowie z “Rzeczpospolitą”. Inni w rozmowach z mediami podkreślali z kolei, że oficjalne dyskusje wśród polityków komisji petycji na ten temat nie zostały jeszcze rozpoczęte.

Dodatek za pracę w nocy. Wiemy, ile wynosi świadczenie dla pracowników
Będziemy pracować krócej, żeby pracować dłużej? Nowy pomysł w rządzie
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Nowosińska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat