Egzamin na prawo jazdy do wymiany. Szykuje się rewolucja
Przepisy dotyczące ruchu drogowego wielokrotnie ulegały zmianom. To natomiast, co od dekad pozostawało takie samo, to egzaminy na prawo jazdy. Część środowiska instruktorów uważa, że to najwyższy czas na zmiany. Co zniknie z egzaminu? Na razie znikają pieniądze z portfeli przyszłych kierowców.
Egzaminy w Polsce to fenomen na skalę europejską
Wizyta w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (tzw. WORDzie) to ważne doświadczenie w życiu każdego przyszłego kierowcy. Również tego, który dopiero otrzyma
prawo jazdy
. Każdy też doskonale pamięta
pierwszą część egzaminu, na placu manewrowym
. Właśnie ten element od lat budzi dyskusje wśród instruktorów — okazuje się, że
w wielu krajach europejskich taka forma już nie obowiązuje
.
Prawo jazdy bez egzaminu na placu manewrowym?
Głosy za usunięciem tej części egzaminu na prawo jazdy pojawiły się już w 2016 roku. Przeciwnicy tego pomysłu zaznaczają, że to właśnie na placu kursant uczy się obsługi pojazdu i pozostawienie tego etapu jest środkiem bezpieczeństwa . Ta część środowiska instruktorów, która opowiada się za zmianami zaznacza natomiast, że warto więcej godzin kursu przeznaczyć na jazdę w realnym ruchu drogowym.
Utrzymanie placu manewrowego jako części egzaminu ma być również kwestią finansową. Aż jedna trzecia kursantów oblewa właśnie na placu manewrowym, co oznacza zysk dla wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Na niekorzyść zdających mogą działać również nowe przepisy w zakresie stawek egzaminacyjnych.
Tymczasem wiele wskazuje na to, że ministerstwo infrastruktury rozważa rezygnację z placu manewrowego. Niedawno na stronie resortu pojawiło się zamówienie na analizę rozwiązań dotyczących m.in. egzaminów na prawo jazdy w innych krajach unijnych. Resort chce uzyskać m.in. opis rozwiązań egzaminacyjnych na kategorie praw jazdy A i B z wykorzystaniem placów manewrowych.
Łukasz Zboralski - ekspert z portalu BRD24.pl w rozmowie z Rzeczpospolitą, zwrócił uwagę, że we wszystkich krajach, którym chce przyjrzeć się ministerstwo, nie ma egzaminu na placu manewrowym. Niewykluczone, że po otrzymaniu tej analizy resort podejmie decyzję, czy tę część egzaminu zostawić, czy z niej zrezygnować.
Ile kosztuje prawo jazdy? Stawki poszły w górę!
Przeciętnie koszt kursu na prawo jazdy to od 2,5 do nawet 4 tys. złotych. Nierzadko kursanci muszą liczyć się również z dodatkowymi wydatkami , jakie powodują kolejne egzaminy — 1 listopada stawki za egzamin kat. B ponownie wzrosły , zwłaszcza na Śląsku. Za egzamin teoretyczny zapłacimy tu 55 zł, natomiast za praktyczny aż 222 zł.
Co ważne, rosnące koszty utrzymania ośrodków egzaminacyjnych i
inflacja
mają być teraz tylko jednym z czynników zmiany cen.
O stawkach mają indywidualnie decydować samorządy
, co może doprowadzić do znacznej dysproporcji między poszczególnymi województwami.