Emerytura nie wystarcza do pierwszego. Coraz więcej seniorów musi pracować
Praca nawet na emeryturze? Niestety, w Polsce to żadna nowość. Co więcej, dane pokazują, że coraz więcej seniorów decyduje się na takie rozwiązanie. ZUS zdradza, jakie miejsca pracy najczęściej wybierają Polacy. Tendencja jest silna, a powód zastanawiający.
Musisz pracować na emeryturze?
Sytuacja polskich seniorów jest, krótko mówiąc, nieciekawa. Mimo wielu dodatków do emerytury, świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych często nie wystarcza , by spokojnie przeżyć miesiąc. To składnia wielu emerytów do podjęcia decyzji — albo odłożenia momentu zakończenia aktywności zawodowej, albo dalszej pracy, nawet pomimo pobierania świadczenia. Zjawisko dalszej pracy nie tylko utrzymuje się w ostatnich latach, ale nawet wzrasta, jak pokazują dane ZUS . W latach 2018-2023 liczba emerytów czynnych zawodowo wzrosła z 747 tysięcy do 854 tysięcy osób .
Godna emerytura? Musisz pracować więcej
Wzrost zatrudnienia wśród emerytów wyniósł aż 14% n a przestrzeni ostatnich pięciu lat. Oznacza to, że zamiast 131 osób pracujących na 1000 seniorów, obecnie aktywne zawodowo pozostaje 136 emerytów. Ponadto, wzrosła również liczba osób w wieku produkcyjnym. Największy odsetek pracujących seniorów stanowią osoby w wieku od 60 do 65 lat. W przypadku mężczyzn, średni wiek aktywnych zawodowo emerytów to 68 lat i 9 miesięcy. W przypadku kobiet to 66 lat i jeden miesiąc. Jednocześnie to właśnie kobiety stanowią większość pracujących seniorów, bo aż 57,8% .
Dane ZUS pokazują, że osoby starsze dorabiające do emerytury do zjawisko wcale nierzadkie. Co więcej, w ostatnich miesiącach
przedstawiciele Zakładu wielokrotnie radzili Polakom odkładanie decyzji o przejściu na
emeryturę
w czasie, argumentując, że dodatkowy rok pracy pozwoli im podnieść świadczenie o nawet 15%.
Dlaczego polscy emeryci wciąż pracują?
W badaniu prowadzonym przez ZUS nie uwzględniono powodów, dla których polscy seniorzy pozostają aktywni zawodowo. Łatwo się jednak domyślić, że
jednym z podstawowych powodów są
kwestie finansowe
. Emerytura bardzo często jest po prostu zbyt niska, by wystarczyła na podstawowe potrzeby Polaków. Jednocześnie istotne mogą być także braki kadrowe w wielu sektorach. Osoby starsze najczęściej pracują bowiem w usługach związanych z opieką zdrowotną i pomocą społeczną (15,6%).