BiznesINFO.pl Finanse Ile wynagrodzenia może zająć komornik? Ważne zmiany już obowiązują
Iberion

Ile wynagrodzenia może zająć komornik? Ważne zmiany już obowiązują

31 stycznia 2024
Autor tekstu: Paweł Makowiec

Jedną z metod egzekucji komorniczych jest zajęcie wynagrodzenia danej osoby. Jak się jednak okazuje, komornik nie może zająć całej wypłaty - maksymalna kwota jest ograniczona wysokością minimalnej pensji. Tak się składa, że na początku roku weszły w tym zakresie zmiany.

Zajęcia komornicze

Decyzja o wejściu komornika na konto bankowe danej osoby jest jednym z najtrudniejszych wydarzeń , jakie może spotkać człowieka w jego życiu. Problem długów w Polsce jest dość poważny - w przypadku samych emerytów mowa o kilku miliardach złotych - zaś ich odzyskanie prędzej czy później staje się koniecznością.

Według informacji serwisu biznes.interia.pl, jedną z mniej przyjemnych metod egzekucji komorniczych jest zajęcie wynagrodzenia dłużnika . Nie oznacza to jednak, że komornik zajmie absolutnie całą wypłatę - ogranicza go bowiem prawo.

Spory problem tysięcy Polaków, mogą stracić duże pieniądze. To wynik zamieszania wokół rządowego programu

Nie zabiorą wszystkiego

Przede wszystkim, zajęcia pensji nie muszą się obawiać te osoby, których zarobki są na poziomie minimalnej krajowej . Komornik nie ma do tego prawa - prawo zabezpiecza w ten sposób dłużników, aby odzyskanie pieniędzy przez komornika nie spowodowało dalszego pogorszenia ich sytuacji bytowej.

Co natomiast z osobami, które zarabiają więcej niż minimalna krajowa? Tutaj już muszą się liczyć z sukcesem egzekucji - komornik może bowiem zająć ich wypłatę. Jest jednak haczyk - nie jest możliwe zajęcie całej pensji . Przepisy zezwalają komornikowi na zabranie jedynie części dostępnej pensji.

Jest jeden wyjątek

Kwotę pensji, jaką komornik musi pozostawić na koncie dłużnika w momencie egzekucji, reguluje płaca minimalna . Nietrudno się zatem domyślić, że w ostatnim czasie doszło w tym kontekście do zmiany - od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie wynosi bowiem 4242 zł brutto.

Przepisy wskazują, że egzekucji nie podlega kwota wynagrodzenia równa 75 proc. pensji minimalnej . Obecnie kwota ta wynosi dokładnie 3181,50 zł - taką część pensji dłużnika komornik musi pozostawić na jego koncie.

Od zasady nienaruszalności są jednak wyjątki. Jednym z nich są alimenty - zaległości w ich płaceniu mogą się skończyć zajęciem nawet do 60 proc. wynagrodzenia dłużnika. W tym przypadku nie ma mowy o kwocie, jaka musi pozostać na koncie dłużnika.

źródło: biznes.interia.pl

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie o wiele więcej, niż zapowiadano? Jest potwierdzenie
Kończy się czas na składanie wniosków. Przegapisz ten termin, zapłacisz wyższe składki ZUS
Obserwuj nas w
autor
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat