Koniec zmiany czasu. Ministerstwo Rozwoju wskazało ważne daty
Już za kilka dni znów zmienimy czas na letni. Zegarki należy przesunąć o godzinę do przodu wraz z końcem marca. Od wielu lat trwa jednak debata nad tym, by całkowicie wyeliminować tę niedogodność – kiedy możemy liczyć na całkowitą likwidację podziału na czas letni i zimowy?
Zmiana czasu wciąż aktualna
Komisja Europejskiej od lat dyskutuje się nad zmianą czasu. Niestety nadal nie zapadły w tej kwestii żadne wiążące decyzje.
Obowiązuje natomiast dyrektywa, w której zaleca się, aby dotychczasowy model obowiązywał przynajmniej do 2026 roku . Na zmiany w zakresie przestawiania zegarków możemy więc liczyć dopiero po upływie tego czasu.
Stanowisko Ministerstwa Rozwoju
„Fakt” zwrócił się w sprawie likwidacji zmian czasu do Ministerstwa Rozwoju. W ocenie resortu przyjęcie nowych regulacji w tym zakresie wymaga porozumienia na poziomie wszystkich państw UE . Przyczyną są powiązania gospodarcze czy transportowe :
Do końca 2026 r. obowiązują dotychczasowe ustalenia dotyczące czasu letniego, uregulowane dyrektywą, która nakłada na wszystkie państwa członkowskie UE obowiązek przejścia w danym roku kalendarzowym na czas letni w ostatnią niedzielę marca i powrotu do czasu standardowego ("czasu zimowego") w ostatnią niedzielę października.
Nie oznacza to jednak, że ramy czasowe stanowione przez dyrektywę nie zostaną przedłużone. Zwłaszcza jeśli zostaną napotkane problemy w próbach ujednolicania prawa w tym zakresie w całej Wspólnocie. Jedno jest pewne – na zmiany nie ma co liczyć co najmniej do końca 2026 r .
Zmiana czasu 2024. Kiedy zmieniamy godzinę?
W tym roku zmiana czasu przypada w nocy z 30 na 31 marca 2024 r . Będziemy wtedy przestawiać zegarki z godziny 2:00 na 3:00.
Dobre wieści są takie, że jest to noc między Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną. Przez to, że poniedziałek jest dniem wolnym od pracy, odczuwanie negatywnych skutki zmiany czasu może być mniejsze.
Źródło: fakt.pl