"Mamy ogromny potencjał" Ekspert o szansach i ryzykach polskiego biznesu
Dla biznesu szybko oznacza co innego niż dla administracji - tak o specyfice prowadzenia biznesu w Polsce mówił Bartłomiej Rajchert, założyciel Grupy Doradztwa Strategicznego. My w Polsce mamy ogromny potencjał, natomiast sposób poukładania i struktura niekoniecznie wspierają osiąganie globalnych sukcesów - podsumował nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Bartłomiej Rajchert o nowej kadencji samorządowej
Studio redakcji BiznesINFO odwiedził Bartłomiej Rajchert, założyciel Grupy Doradztwa Strategicznego. Na początku rozmowy, ekspert został zapytany o to, czego Polacy mogą się spodziewać po nowej kadencji samorządowej, która właśnie się rozpoczęła.
Bartłomiej Rajchert w pierwszej kolejności podkreślił, że przede wszystkim będzie ona ciekawa i inna od dotychczasowych . Przede wszystkim, będzie to pierwsza pięcioletnia kadencja. Ekspert wspomniał również o perspektywie środków unijnych z KPO i zmianie politycznej na poziomie krajowym. Kwestie te powodują wiele znaków zapytania, choć - zdaniem eksperta - pozytywnych.
Zobacz także: Słynne marki z PRL-u. Co się z nimi stało po latach?
Relacja między państwem a przedsiębiorcą do zmiany
Bartłomiej Rajchert wypowiedział się również na temat relacji między państwem a przedsiębiorcą . Podkreślił, że całemu sektorowi publicznemu w naszym kraju przydałoby się solidne przeformatowanie i zbudowanie nowego modelu komunikacji między obywatelami a państwem.
Zdaniem eksperta, podstawą takiego modelu powinna być życzliwość, przyjazność i chęć pomagania. Do poprawy tej relacji niezbędne jest również rozpoczęcie pracy według zupełnie nowych standardów komunikacji. Gość portalu wspomniał, że choć istnieją pozytywne wyjątki, to i tak jest sporo do zrobienia w tej kwestii.
Ekspert o szansach i ryzykach polskiego biznesu
Ekspert jasno wskazuje, że komunikacja między sektorem publicznym a sektorem prywatnym powinna ulec zmianie. Tłumaczy, że ludzie z tych obszarów choć używają tych samych słów, to bardzo często mają zupełnie coś innego na myśli.
Rajchert wskazał, że polska gospodarka ma dużo większy potencjał niż rezultaty . Podkreślił, że brakuje struktury i pewnych narzędzi, które mają państwa Europy Zachodniej, takie jak Niemcy czy Francja. Podsumował, że nasz kraj ma naprawdę duży potencjał, ale sposób poukładania i struktura nie wspierają osiągania globalnych sukcesów w długoterminowym podejściu.