Ministerstwo wypowiada wojnę wynajmującym mieszkania. Koniec szybkich zysków dla najbogatszych
Szefowa ministerstwa rozwoju i technologii reaguje na europejski raport dotyczący m.in. gigantycznych cen najmu mieszkań w Polsce. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiada zmiany dotyczące najmu krótkoterminowego, który ogranicza dostęp do mieszkań w dużych miastach. To koniec sielanki dla właścicieli mieszkań zarabiających na portalach typu airbnb?
Polska na czele niechlubnej listy. Katarzyna Pelczyńska-Nałęcz interweniuje
- Polska jest liderem wysokich cen wynajmu mieszkań w Europie. Tak wynika z najnowszego raportu Programu Badań Rozwoju Przestrzennego Europa - informuje Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz - szefowa resortu rozwoju i technologii w nagraniu zamieszczonym na portalu X.
Polityczka nawiązuje do raportu z programu ESPON, według którego aby wynająć 100-metrowy lokal mieszkalny w Polsce, w dużej części województw trzeba zapłacić od jednego do dwóch średnich miesięcznych wynagrodzeń. To najwyższa stawka wśród europejskich krajów.
Więcej na ten temat: Nowe dane o cenach najmu w UE. W Polsce sytuacja jest dramatyczna
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśla, że ceny mieszkań wpływają na sytuację życiową Polaków.
- Młodych ludzi nie stać na wyprowadzkę z domu, a jednym z powodów jest to, że coraz częściej mieszkania zamieniane są w hotele. Tylko w Warszawie na 100 nowych mieszkań przypada 20 nowych ofert airbnb. Mieszkania, które mogłyby służyć do normalnego życia są wyciągane z rynku na usługi a’la hotelowe. I jaki jest efekt? Ceny wynajmu długoterminowego rosną - alarmuje Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
System podatkowy będzie zniechęcał do najmu krótkoterminowego?
Polityczka Polski 2050 przedstawiła też pomysły, jak to zmienić. - Po pierwsze wprowadźmy rejestr lokali, które są wykorzystywane na airbnb po to, żeby wyciągnąć je z szarej strefy . Po drugie system podatkowy powinien zniechęcać do najmu krótkoterminowego, bo teraz niestety tak nie jest. Nie może być tak, że setki tysięcy mieszkań w Polsce zamieniane są w hotele. Mieszkania nie służą do osiągania szybkich zysków - są miejscem do życia - podsumowuje ministra Pełczyńska-Nałęcz.
Czy za tymi deklaracjami będzie krył się projekt ustawy? I jeżeli tak, to kiedy Polska 2050 chce go przygotować? Portal BiznesINFO skierował pytanie do ministerstwa rozwoju i technologii. Czekamy na odpowiedź.
Gminy będą ograniczać najem krótkoterminowy?
O podobnym rozwiązaniu, jako jednym że sposobów na racjonalizację popytu mówił niedawno w rozmowie z portalem BiznesINFO ekspert ds. nieruchomości - Jan Dziekoński. Jego zdaniem rząd powinien np. nakłonić gminy do wprowadzania regulacji w temacie najmu krótkoterminowego.
- Gminy powinny mieć narzędzia umożliwiające regulowanie takiego najmu, np. poprzez licencje lub ograniczenia kwotowe -
zwracał uwagę analityk w rozmowie z portalem BiznesINFO.
Więcej o tym, co rząd powinien zrobić, żeby Polaków było stać na sprzedaż i wynajem mieszkań przeczytasz tutaj: Jeden ruch rządu sprawi, że ceny mieszkań w Polsce spadną. Eksperci nie mają wątpliwości