BiznesINFO.pl Technologie Moduł ISS spada na Europę. Czy Polacy mają się czego bać?
Fot. NASA

Moduł ISS spada na Europę. Czy Polacy mają się czego bać?

8 marca 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że jeszcze dziś na Ziemię spadnie dziewięć baterii pochodzących z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Choć dokładne miejsce, na które spadną, nie jest jeszcze znane, to według części naukowców kosmiczne śmieci mogą rozbić się nieopodal polskich granic.

ESA ostrzega przed kosmicznymi śmieciami

Europejska Agencja kosmiczna wydała komunikat informujący, że dziś koło godziny 18:56 (tolerancja wynosi 45 minut) na Ziemie spadną pozostałości baterii wyrzuconych w styczniu 2021 roku z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Oczywiście znaczna część lub wręcz całość spłonie podczas wchodzenia w atmosferę ziemską, niemniej jest ryzyko, że szczątki baterii mogą spaść na Europę.

Łącznie naukowcy z ISS pozbyli się w 2021 r. dziewięciu baterii o łącznej masie 2,6 tony . ESA nie wskazuje dokładnie miejsca, niemniej spodziewa się, że baterie spadną pomiędzy 5,16 °S i 51,6 °N. Oczywiście z czasem będziemy wiedzieć coraz więcej, jednak teraz obliczenia utrudniają przede wszystkim zmienność poziomu oporu atmosferycznego.

Satelita ERS-2 spadnie na Ziemię. ESA uspokaja: łatwiej oberwać meteorytem

Baterie mogą spaść w Niemczech

„Deutche Welle” przywołuje opinie naukowców, według których te baterie, które nie spłoną podczas wchodzenia w atmosferę mogą spaść w rejonie landu Nadrenia-Platynat , a zatem w zachodniej części kraju, na południe od Kolonii. W Niemczech zrodziło to obawy, gdyż jest to dość gęsto zaludnione terytorium – zamieszkuje tam niemal 4,2 mln osób.

Niemieccy naukowcy są zdania, że pułap 80 km baterię przekroczą nad północną częścią kontynentu amerykańskiego, niemniej pozostałości mogą trafić do Europy, a konkretniej zachodnich Niemiec. Mimo to przekonują oni, że nie ma powodów do obaw , a obiekty wyrzucone z ISS są bezustannie monitorowane.

Ryzyko jest minimalne

Do podobnych wydarzeń, jak w przypadku baterii z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dochodzi regularnie. Dość wspomnieć o satelicie ERS-2 , którego deorbitacja została sfinalizowana pod koniec lutego. Podobnie jak wówczas, także w przypadku kosmicznych śmieci pochodzących z ISS oczekuje się, że spłoną w dużej części w atmosferze, zaś ewentualne pozostałości wpadną do oceanu.

Źródło: ESA/dw.com

Licealista z Polski zachwycił NASA. Wielki sukces 17-latka
Pierwsze zdjęcia Księżyca z japońskiego lądownika dotarły na Ziemię
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat