BiznesINFO.pl Polska i Świat Możesz dostać zniżkę na wywóz śmieci. Duża oszczędność, jeden warunek
Marek Bazak/East News

Możesz dostać zniżkę na wywóz śmieci. Duża oszczędność, jeden warunek

24 listopada 2024
Autor tekstu: Sebastian Mikiel

Zwolnienie z opłat za wywóz śmieci dotyczy różnych grup uprawnionych. Poza seniorami, czy osobami z niepełnosprawnością, finansowa ulga należy się też wszystkich właścicielom nieruchomości. Pod jednym warunkiem.

Zwolnienie z opłat za śmieci. Jeden warunek

Posiadanie kompostownika może być korzystne nie tylko dla środowiska, ale również dla portfela. Na mocy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach każda gmina ma obowiązek oferować ulgę za bioodpady przetwarzane w gospodarstwach domowych . Kwoty różnią się w zależności od miejsca zamieszkania – serwis Interia w tym kontekście precyzuje, że we Wrocławiu to 10 zł miesięcznie, podczas gdy w Rajczy, na Śląsku - także 10 zł, ale na jednego mieszkańca.

Kompostownik nie musi być kosztowną inwestycją – może to być nawet prosty dół w ziemi, o ile spełnia podstawowe wymogi, takie jak odległość od budynków. Ważne, aby znajdował się co najmniej pięć metrów od okien i drzwi w przypadku kompostowników o pojemności do 10 metrów sześciennych. Wzory deklaracji niezbędnych do uzyskania ulgi znajdziesz na stronach internetowych gminy lub w lokalnym urzędzie.

Zobacz też: Blackout w Polsce. Jest oficjalne ostrzeżenie

Najważniejsze dodatki i ulgi dla emerytów. Wszyscy seniorzy powinni o tym wiedzieć
Coś dziwnego stanie się z pogodą. IMGW: "Dwie różne pory roku"

Kontrola kompostowników: na co musisz uważać, by nie stracić ulgi?

Ulga za kompostownik wiąże się z odpowiedzialnością. Urzędnicy przeprowadzający kontrole zwracają uwagę na kilka kluczowych elementów. Portal Samorządowy wskazuje, że podstawowym wymogiem jest faktyczne istnienie kompostownika i jego prawidłowe użytkowanie. Kontrolerzy zajrzą do środka, by upewnić się, że składowane są tam bioodpady, a nie pełni np. zamiennej funkcji garażu czy piwnicy (składowanie ozdób świątecznych nie przejdzie).

"Dekoracyjne kompostowniki" nie spełniają swojej funkcji, a ich zgłoszenie może skutkować odebraniem ulgi – przypomina Portal Samorządowy. Podobnie, jeśli odmówimy przeprowadzenia kontroli, ulga zostanie cofnięta. Warto pamiętać, że po jej utracie ponowne ubieganie się o zwolnienie jest możliwe dopiero po sześciu miesiącach.

Kiedy spodziewać się kontroli i jak się do niej przygotować?

Kontrole kompostowników odbywają się zazwyczaj między wrześniem a listopadem. O terminie mieszkańcy są wcześniej informowani, co pozwala na odpowiednie przygotowanie. "Najważniejsze to upewnić się, że kompostownik spełnia wymogi i faktycznie służy do składowania bioodpadów" – podkreśla "Fakt".

Warto unikać nieprawidłowości, które mogą pozbawić nas ulgi. Należy do nich niewłaściwe miejsce ustawienia kompostownika lub jego brak w zgłoszonym miejscu. Działając zgodnie z przepisami, nie tylko zaoszczędzisz, ale również przyczynisz się do ochrony środowiska.

Należy pamiętać, że ulga za kompostownik to nie tylko korzyść finansowa, ale także krok w stronę zrównoważonego życia. Warto sprawdzić szczegóły w swojej gminie i zadbać o spełnienie wymogów, by uniknąć niepotrzebnych problemów.

Będą utrudnienia dla podróżnych. Drugie największe lotnisko w Polsce czeka przebudowa
Coraz więcej mieszkań dostępnych na sprzedaż. Wiadomo, jak zmienią się ceny
Obserwuj nas w
autor
Sebastian Mikiel
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat