BiznesINFO.pl Polska i Świat Na co warto zwrócić uwagę podczas Wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024?
Fot. Obserwatorium Demokracji Cyfrowej

Na co warto zwrócić uwagę podczas Wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024?

24 kwietnia 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kabot

Wybory do Parlamentu Europejskiego są niezwykle ważnym wydarzeniem. Głosowanie odbędzie się w dniach 6-9 czerwca 2024 r. Obserwatorium Demokracji Cyfrowej stworzyło specjalny raport, z którego wyborcy mogą dowiedzieć się o niebezpieczeństwach, które zagrażają współczesnej demokracji.

Współczesna demokracja mierzy się z licznymi wyzwaniami

Dr Małgorzata Molęda-Zdziech w raporcie zwraca uwagę na to, że wybory są nieodłącznym elementem demokratycznych rządów. W dzisiejszych czasach przed demokracją stoją jednak liczne wyzwania . Jednym z nich są działania partii populistycznych, które oferują obywatelom czarno-białe rozwiązania nawet tych złożonych i skomplikowanych problemów. Kolejna trudność, z którą spotyka się demokracja, wynika z tego, że jest ona uzależniona od technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Nowo powstała demokracja elektroniczna ma oczywiście swoje plusy, ale niesie ze sobą również wiele zagrożeń, takich jak, chociażby, dezinformacja. Przykładem takich działań są kampanie dezinformacyjne prowadzone przez Rosję, które miały wpłynąć na wyniki wyborów prezydenckich w USA w 2016 r. i 2020 r. W raporcie zwrócono również uwagę na to, że Wybory do Parlamentu będą odbywały się w cieniu wojny w Ukrainie. Z analiz think tanków działających przeciwko dezinformacji jasno wynika, że głosowanie niestety będzie mocno narażone na ataki dezinformacyjne.

Te kraje już zakazały hodowli zwierząt na futro. Co z Polską?

Sztuczna inteligencja największym zagrożeniem demokarytcznych wyborów

Jak wskazano w raporcie, jednym z największych zagrożeń dla demokratycznych wyborów jest sztuczna inteligencja . W ostatnim czasie obserwujemy jej gwałtowny rozwój i coraz częściej zdarza się, że jest wykorzystywana w niewłaściwy sposób. Treści generowane lub manipulowane przez sztuczną inteligencję mogą znacząco wpływać na wyborców i wprowadzać ich w błąd.

Obserwatorium Demokracji Cyfrowej przypomina, że w tym roku w Europie zostanie wprowadzona reforma systemu cyfrowej reklamy politycznej. Warto wspomnieć, że w nadchodzącej kampanii wyborczej nastąpi tylko częściowe wdrożenie nowych przepisów. Zmiany będą jednak bardzo ważne i znaczące. Zabronione będzie między innymi kierowanie reklam do grup wyborców w oparciu o wrażliwe dane, takie jak stan zdrowia czy orientacja seksualna.

Ogromny wpływ technologii na wybory

Technologia odgrywa ogromną rolę we współczesnych demokratycznych wyborach. W dzisiejszych czasach kampanie wyborcze są realizowane głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Takie rozwiązanie pozwala dotrzeć do licznej grupy wyborców, ale również niesie za sobą wiele niebezpieczeństw.

Raport Obserwatorium Demokracji Cyfrowej wskazuje, że podczas zbliżających się wyborów działania dezinformacyjne będą na porządku dziennym . Prawdopodobne jest to, że Rosja spróbuje wykorzystać Wybory do Parlamentu i będzie chciała wpłynąć na opinię publiczną. Zagrożenie jest naprawdę poważne, a liczba deep fake'ów w ostatnich latach gwałtownie się zwiększyła.

Mandat za kwiaty na balkonie. Można zapłacić nawet 500 zł kary
Te kraje już zakazały hodowli zwierząt na futro. Co z Polską?
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kabot

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką psychologii na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej. W wolnym czasie lubię czytać książki i oglądać filmy związane z tematyką kryminalną.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat