Największy polski broker z nową funkcją. Wielu na nią czekało
Internetowe usługi finansowe i aplikacje fintechowe często są celem ataków hakerskich - cyberprzestępcy zdają sobie sprawę, że specjalizując swoje malware we włamaniach do np. serwisów inwestycyjnych, mogą liczyć na pokaźny łup. Dlatego XTB wprowadza mechanizm, który utrudni kradzieże. Pilotażowym rynkiem jest Polska.
Największy polski fintech wprowadza ważną nowość, a w kolejce są już następne
XTB pozostaje największym na polskim rynku dostawcą produktów tradingowych i wielu innych rozwiązań fintechowych . W usłudze można kupić papiery wartościowe z Europy i USA i grać na tradycyjnych indeksach, ale też Foreksie, rynku surowców, a także zakupić kontrakty CFD na najpopularniejsze kryptowaluty. Oferuje przy tym całkiem dopracowaną aplikację, z której korzysta ponad 1,1 mln inwestorów .
Grupa ogłosiła właśnie, że oficjalna aplikacja wzbogaci się o ważną nową funkcję, na którą od dawna czekali użytkownicy. Odtąd depozyty można chronić przed atakami skuteczniej, a w lwiej części przypadków zawczasu udaremnić włamania i kradzieże środków . Na polskim rynku jako pierwszym w aplikacji pojawi się funkcja uwierzytelniania wieloskładnikowego, dzięki któremu nawet po przejęciu przez hakera loginu i hasła do XTB środki i inwestycje pozostaną bezpieczne.
Środki i inwestycje w XTB będą bezpieczeniejsze - Polacy otrzymają nową funkcję jako pierwsi
Wdrożenie uwierzytelniania wieloskładnikowego w XTB rozłożone zostanie w Polsce na kilka etapów, a cała operacja zamknie się w czterech tygodniach. Przypomnijmy, że dzięki MFA do zalogowania się nie wystarczy już tylko hasło i login do aplikacji czy serwisu, ale także kolejny składnik, dostarczany alternatywnym kanałem. W przypadku implementacji MFA w XTB będzie to SMS - po próbie zalogowania trzeba będzie wprowadzić jeszcze kod dostarczony na telefon, by uzyskać dostęp. Nowości komentuje Omar Arnaout, prezes XTB:
Bezpieczeństwo środków naszych użytkowników jest priorytetem, dlatego wprowadzenie 2FA było kluczowym elementem do realizacji naszego planu produktowego na 2024 rok. Ta funkcja otwiera drogę do kolejnych wdrożeń, które przybliżają nas do celu, jakim jest stworzenie aplikacji do zarządzania finansami, która będzie pierwszym wyborem dla klientów w Europie
Hasła dostarczane SMS-ami będą jednorazowe, jednak możliwe będzie także dodanie urządzenia, na którym się logujemy do listy zaufanych . Maksymalnie może się na niej znaleźć dziesięć urządzeń - po dodaniu przywrócone zostanie na nich logowanie wyłącznie z użyciem adresu mailowego i hasła. Warto jednak zachować uwierzytelnianie wieloskładnikowe na wszystkich urządzeniach, które łatwo ukraść, np. na smartfonie czy laptopie.
MFA to wprowadzenie do kolejnych nowości w XTB - czego można się spodziewać?
Wdrożenie MFA stanowić ma preludium, spełnienie niezbędnego wymogu do uruchomienia w XTB kolejnych, zupełnie nowych usług. Chodzi przede wszystkim o wirtualny portfel z kartą wielowalutową , ale wkrótce pojawi się też możliwość uzyskania dostępu do konta emerytalnego IKE. Ma to pozwolić na dalszy rozwój po udanej pierwszej połowie 2024 r. W I i II kwartale XTB pozyskało blisko ćwierć miliona nowych klientów, a zysk netto polskiego fintechu przekroczył 453 mln zł.