BiznesINFO.pl Polska i Świat Nawet 25 tys. złotych za mieszkanie. Państwowa spółka wyprzedaje nieruchomości
Fot. DOMIN/AGENCJA SE/East News, materiały własne

Nawet 25 tys. złotych za mieszkanie. Państwowa spółka wyprzedaje nieruchomości

18 maja 2024
Autor tekstu: Ada Rymaszewska

Jeśli szukasz lokum, ale rynkowe ceny są dużo za wysokie, rozwiązaniem może być transakcja z PKP. Państwowa spółka wyprzedaje swoje nieruchomości po bardzo atrakcyjnych cenach. W ofercie znajduje się prawie 700 lokali w różnych miejscach na mapie Polski, a także działki. Warto się spieszyć, bo chętnych np. na mieszkanie za 25 tys. złotych z pewnością może być wielu.

PKP wyprzedaje mieszkania i działki

Polskie Koleje Państwowe zazwyczaj nie kojarzą się z nieruchomościami, ale to szybko może się zmienić, jeśli tylko spojrzymy na zamieszczone na stronie spółki oferty. PKP posiada szereg lokali i działek, które stoją puste i czekają na nowych właścicieli. Lista jest dosyć długa i zawiera przeróżne propozycje. Od tych zlokalizowanych w małych miasteczkach (np. Mrągowie, Braniewie) po wielkie metropolie (Wrocław czy Katowice).

Zapadła decyzja ws. abonamentu RTV. Spore zaskoczenie

Nieruchomości od PKP na atrakcyjnych warunkach

To, ile trzeba zapłacić za daną nieruchomość zależy nie tylko od jej lokalizacji, ale też metrażu i stanu. Przykładowo, za mieszkanie we Wrocławiu liczące 47,8 mkw trzeba zapłacić 450 tys. złotych , ale już za takie mające 41,03 mkw w miejscowości Sadek PKP chce jedynie 25 tys. złotych.

Spółka zachęca do kupna, zapewniając, że “atrakcyjne ceny, zróżnicowane metraże i lokalizacje” to bezsprzeczne atuty jej nieruchomości. Obecnie w całej Polsce takich gotowych do zbycia lokali jest prawie 700. Prym wiodą województwa: śląskie, dolnośląskie, mazowieckie i pomorskie.

Cena może być jeszcze niższa

PKP sprzedaje swoje nieruchomości w ramach przetargu, w formie bezprzetargowej albo rokowań. W grę wchodzi też zamiana mieszkania. Co istotne, wskazana w ofercie cena może zostać obniżona, jeżeli po dwóch przetargach brak nabywcy.

Oferowane przez spółkę nieruchomości w większości należą do Skarbu Państwa, a PKP przysługuje prawo użytkowania wieczystego. To znaczy, że ma prawo do sprzedaży nieruchomości, stawiania na niej budynków i czerpania pożytku z najmu lub dzierżawy.

Prawo użytkowania wieczystego podlega też dziedziczeniu. Użytkownik może też ubiegać się o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność - dodaje PKP.

Źródło: strefabiznesu.pl

ZUS wypłaci 1335 zł co miesiąc przez trzy lata. Mało kto o tym wie
PKO BP wypłaci fortunę za dokument z PRL. Niektórzy dostaną nawet 26 tys. zł
Obserwuj nas w
autor
Ada Rymaszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl, gościnnie piszę dla BiznesINFO. Rocznik '96, od zawsze mieszkanka Warszawy, choć urodzona w nie tak dalekim Sokołowie Podlaskim. Absolwentka XXXIII L.O. im. Mikołaja Kopernika oraz dziennikarstwa UW, wciąż przed obroną dyplomu magistra politologii. Uwielbiam obserwować i pisać o tym, co dookoła mnie. Interesują mnie zwłaszcza sprawy społeczne i polityka. Swoją pracę cenię za to, że codziennie przynosi coś nowego i cały czas stawia przede mną nowe wyzwania. W wolnym czasie szukam ciszy i spokoju, najchętniej poza miastem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie