BiznesINFO.pl Technologie Notatnik w Windowsie zmieni się nie do poznania. Szykuje się prawdziwa rewolucja
Fot. Windows 11/Unsplash

Notatnik w Windowsie zmieni się nie do poznania. Szykuje się prawdziwa rewolucja

10 stycznia 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Po wielu latach zaniedbań i stagnacji Microsoft w końcu zabrał się za stopniową aktualizację podstawowych programów systemowych. Najpierw Paint wzbogacił się obsługę warstw i elementy integracji z SI, a teraz mała rewolucja czeka Notatnik.

Znaczące nowości w Notatniku

Jak donosi serwis Neowin, również systemowy Notatnik, swoją drogą aplikacja wydająca się błaha, a w rzeczywistości pełniąca w systemie szereg ważnych funkcji (i stanowi sposób na szybkie pozbycie się formatowania z tekstu), przejdzie solidny lifting. Nie będzie przesady w twierdzeniu, że to największe zmiany od w ponad 40-letniej historii programu .

Nie chodzi jednak o sam wygląd, wręcz przeciwnie. Już wcześniej do Notatnika zawitało kilka przydatnych nowych funkcji, jak np. obsługa pracy w wielu kartach w ramach jednego okna czy możliwość przywracania poprzedniej sesji. Teraz Microsoft przygotowuje integrację Notatnika ze sztuczną inteligencją Copilot , czyli implementacją dużego modelu językowego GPT w systemie operacyjnym Windows.

Windows wzbogaci się o ważną nowość. Komputery będą zużywać mniej prądu

Sztuczna inteligencja ułatwi prace z tekstem

Jedna z testowych wersji Windowsa ma zawierać Notatnik w wersji 11.2312.17.0. Z pozoru nie różni się ona niczym od wydań dostępnych w stabilnym Windowsie 11. Wystarczy jednak zwrócić uwagę, na nowy przycisk w prawym górnym rogu interfejsu, by trafić na trop nowych funkcji.

Po kliknięciu przycisku pojawia się nowe menu, które zawiera funkcje związane z Cowriterem, czyli asystentem pisania bazującym najpewniej na GPT i stanowiącym implementację tzw. sztucznej inteligencji w Notatniku. W testowej wersji znalazło się pięć funkcji zapewnianych przez Copilota: przeredagowanie tekstu, skrócenie, wydłużenie, a także zmiana tonu i formy. Na razie jednak nie są one aktywne.

Co dalej z Notatnikiem?

Na coś więcej niż makieta interfejsu pozwalającego na skorzystanie z nadchodzących funkcji przyjdzie nam zapewne jeszcze zaczekać. Dodanie tak zaawansowanych funkcji zautomatyzowanej redakcji jest dość nieoczekiwane , biorąc pod uwagę z założenia podstawową i prymitywną funkcjonalność Notatnika. Niewykluczone, że dzięki implementacji w programie SI Microsoft chce wypełnić lukę po usuniętym z Windowsa WordPadzie.

Źródło: neowin.net

To koniec kultowego programu. Każdego dnia korzystają z niego tysiące osób
Podsumowanie roku z przeglądarką Edge. Prawie 2 mld czatów z AI
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat