BiznesINFO.pl Polska i Świat Od 16 kwietnia wielkie zmiany na wszystkich stacjach benzynowych. Kierowcy muszą to wiedzieć
fot. bigtunaonline – Getty Images

Od 16 kwietnia wielkie zmiany na wszystkich stacjach benzynowych. Kierowcy muszą to wiedzieć

15 kwietnia 2025
Autor tekstu: Marcelina Gancarz

Paliwa używane w transporcie prywatnym to jedyne towary, które przy poziomie obecnej inflacji potaniały, choć być może aż tak bardzo jeszcze tego nie widać przy dystrybutorach. Podatki nakładane przez państwo czy regulacje Unii Europejskiej dotyczące emisji przekładają się na to, ile trzeba ostatecznie zapłacić. Kwiecień przynosi kolejne zmiany na stacjach paliw, na które kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę.

Paliwa w Polsce

Najważniejsze zmiany, których wyczekują kierowcy, dotyczą obniżki cen paliw.  Kurs ropy Brent jest najniższy, biorąc pod uwagę ostanie cztery lata, w kwietniu ceny systematycznie spadały do 60 USD za baryłkę. Jednak w detalu wskaźniki ledwo drgnęły. W Polsce odrobinę tańsza jest teraz benzyna 95-oktanowa, natomiast ceny oleju napędowego oraz LPG pozostają stabilne, mogą się jednak różnić, w zależności od województwa. Być może coś się zmieni tuż przed majówką — Orlen zapowiedział obniżki na swoich stacjach.

Ceny paliw w Polsce,  Aktualna cena benzyny, diesla i LPG - [cena-paliw.pl].png
Ceny paliw w Polsce,  Aktualna cena benzyny, diesla i LPG - [ źródło danych cena-paliw.pl]

Ale to nie wszystko, czego kierowcy w kraju powinni oczekiwać w najbliższym czasie. W środę 16 kwietnia na wszystkich polskich stacjach pojawi się nowe paliwo. Zmiany są zgodne z kalendarzem sezonowym i są konieczne ze względu na rozporządzenie ministra klimatu i środowiska. Brak podporządkowania się do tych wytycznych może wpłynąć na sprawne działanie samochodu.

Orlen puszcza oczko przed majówką. Kierowcy będą wniebowzięci
PKP szykuje świąteczne zniżki na przejazdy. Skorzystają nie tylko seniorzy i dzieci

Nowe paliwo na stacjach benzynowych

To, jakie paliwo jest dostępne na stacjach benzynowych, zależy od warunków atmosferycznych, charakterystycznych dla danej pory roku. Zgodnie z zasadą sezonowości samochody spalinowe są tankowane odpowiednio odmianą letnią, zimową lub przejściową i jest to wyszczególnione w polskim prawie. Wszystko odbywa się według ustalonego wcześniej harmonogramu.

Zmiany paliw na stacjach benzynowych w Polsce:

  • paliwa przejściowe: 1 marca — 30 kwietnia (benzyna), 1 marca —15 kwietnia (olej napędowy)
  • paliwa letnie: od 16 kwietnia (olej napędowy), od 1 maja (benzyna), do 30 września
  • paliwa przejściowe: 1 — 31 października
  • paliwa zimowe: 1 listopada — koniec lutego

Na zmiany warunków atmosferycznych najbardziej wrażliwy jest olej napędowy. Chodzi o temperaturę zablokowania zimnego filtra (CFPP), czyli moment, w którym z oleju wytrąca się parafina, która blokuje układ wytryskowy silnika i uniemożliwia uruchomienie samochodu. Jeśli chodzi o zimowy olej napędowy, temperatura zablokowania zimnego filtra nie może być wyższa niż -20°C, w paliwach przejściowych CFPP wynosi przynajmniej -10°C, natomiast dla letnich 0°C. Stosowanie paliw niedopasowanych do pory roku może uszkodzić silnik. Wersja letnia będzie dostępna w sprzedaży na stacjach paliw od 16 kwietnia Czy w takim wypadku można zatankować auto jeśli w baku pozostaje jeszcze wersja przejściowa?

tankowanie.jpg
Od 16 kwietnia polscy kierowcy tankują letnie paliwo, fot. Bill_Vorasate – Getty Images

ZOBACZ TEŻ: To tutaj Polacy masowo ściągną na majówkę. Wcale nie Zakopane i Bałtyk

Czy nowe paliwo można mieszać ze starym?

Część kierowców zastanawia się nad tym, czy może zatankować swój samochód jeśli w baku wciąż jest wersja przejściowa i jak to wpłynie na pracę silnika.

Paliwo przejściowe można swobodnie mieszać z letnim i to w żaden sposób nie wpłynie na auto oraz jego żywotność. Podobnie jest w przypadku przejścia z wersji zimowej na przejściową. Natomiast w przypadku pojazdów benzynowych wersja letnia wejdzie do sprzedaży 1 maja i taki napęd również będzie sprzedawany do końca września. Dla benzyny zmienia się inny parametr — prężność par, czyli lotność. Bardziej lotna ułatwia rozruch silnika wtedy, gdy temperatura jest niska. Kiedy na zewnątrz robi się cieplej, a kierowca napełnia bak benzyną o wyższym parametrze lotności, naraża się na ryzyko wybuchu podczas tankowania. Lotność może powodować również powstawanie korków parowych w układzie paliwowym i duszenie się silnika.

Nowe paliwo, które będzie dostępne na stacjach od środy 16 kwietnia, nie jest dodatkowo oznaczane , nie zmienia się również procedura tankowania, inne jest jedynie to, co wypływa z dystrybutora. Kierowcy, którzy uzupełniają bak na autoryzowanych stacjach, nie powinni martwić się o swoje pojazdy ani podejmować żadnych dodatkowych czynności.

Obowiązkowy meldunek powraca w 2025 roku? Wielu Polaków drży przed konsekwencjami
Do 30 kwietnia i ani dnia dłużej. Można obniżyć cenę prądu nawet o 42 proc.
Obserwuj nas w
autor
Marcelina Gancarz
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat