Od tych długów nie uciekniesz. One się nie przedawniają
Spora część zobowiązań finansowych po jakimś czasie ulega przedawnieniu. Warto jednak pamiętać, że od niektórych długów nie da się uwolnić. Niespłacanie ich będzie wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Które długi się nie przedawniają? Przedstawiamy całą listę zobowiązań, o których nie można zapomnieć.
Przedawnienie długu
Pojęcie przedawnienia długu występuje w polskim prawie, ale możemy mieć z nim do czynienia tylko i wyłącznie w określonych sytuacjach. Nie dotyczy to wszystkich zobowiązań finansowych. Od maja 20218 roku przedawnienie długu może nastąpić już po sześciu latach, a w większości przypadków czas ten wynosi 3 lata. Dłużnikom może wydawać się, że pojęcie przedawnienia pozwoli im uniknąć konieczności spłaty zadłużenia. W rzeczywistości jednak nie jest to takie proste.
Od tych długów nie uciekniesz
Warto mieć na uwadze, że proces przedawnienia nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Jednym z przypadków, w których nie ma mowy o przedawnieniu, są roszczenia właścicieli rzeczy dotyczące zniesienia współwłasności. Mogą być one składane bez względu na upływ czasu.
Przedawnieniu nie podlegają roszczenia windykacyjne, wynikające z prawa własności nieruchomości. Podobnie jest w przypadku roszczeń negatoryjnych. Obowiązku spłaty długu nie unikną też osoby, które mają zobowiązania wobec Funduszu Alimentacyjnego.
Te długi się nie przedawniają
Dłużnicy powinni mieć na uwadze, że sprzedaż długu nie ma wpływu na okres przedawnienia. Zmiana wierzyciela nic nie zmienia w tej kwestii. Warto również zwrócić uwagę na to, że niesolidni płatnicy, którzy zalegają ze spłatą długu, zostają wpisani do rozmaitych baz dłużników, przez co mogą mieć kłopoty podczas zaciągania kolejnych zobowiązań.
Zobacz także: Dodatkowe 258 zł do emerytury. Seniorzy dostaną pieniądze do 15 sierpnia