Ogródki działkowe do likwidacji. Zostało mało czasu na działanie
To decydujący moment dla wynajmujących i właścicieli ROD. Już wkrótce wszystkie ogródki działkowe mogą zostać zlikwidowane. Wszystko zależy od decyzji gminy, jest jednak sposób, by temu zapobiec. Na ratowanie swojego ogródka będzie tylko jeden termin.
Rodzinne Ogrody Działkowe przestaną istnieć
Tego wszystkie osoby wynajmujące ogródki działkowe obawiają się od kilku miesięcy. Powodem są
prace nad planami ogólnymi, do których przystąpiły gminy
. W 2025 roku każda ma zostać podzielona na 13 stref planistycznych, a ogródki działkowe będą mogły znajdować się tylko w dwóch — w strefie mieszkaniowej jednorodzinnej i strefie zieleni i rekreacji. Pozostałe trafią pod metaforyczny i dosłowny młotek deweloperów.
Polski Związek Działkowców: to ”warunki do masowej likwidacji działek ROD”
Istnieje bardzo dużo ryzyko, że ogrody będą trafiały również do tych pozostałych dziesięciu stref i efekt będzie taki, że taki ogród traci bezpowrotnie szansę na ujawnienie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego — tłumaczył Bartłomiej Piecha z PZD, cytowany przez portalsamorzadowy.pl.
Obawy działkowców są więc jak najbardziej uzasadnione. Plany gminy, nawet jeśli rzeczywiście obejmą likwidację ROD, nie stanowią jeszcze ostatecznej decyzji same w sobie. Co więcej, jak zapewnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii, ”plany będą poddawane konsultacjom społecznym” . Istnienie i zapotrzebowanie na ogródki działkowe, zdaniem resortu, zostanie uwzględnione, podobnie jak zdanie działkowców.
Ostatecznie o planach zadecydują rady gmin, ale ustawa daje działkowcom możliwość aktywnego włączenia się w proces ich przygotowania — potwierdza Polski Związek Działkowców.
Działkowcy muszą się spieszyć, mają tylko kilka dni
Przepisy, rzeczywiście, otwierają furtkę do ratowania ogródków, jeśli gmina wcześniej zdecyduje się na ich likwidację. Działkowcy mają bowiem możliwość złożenia wniosku o inne zagospodarowanie przestrzeni, tj. pozostawienie ROD. Procedura prawdopodobnie odbędzie się jednak w trybie przyspieszonym. Oznacza to, że działkowcy, owszem, będą mieli szansę na działanie, na złożenie dokumentów będą jednak mieć zaledwie 21 dni .
Wzór wniosku znajdziemy na stronie PZD. Wypełniając go, powinniśmy pamiętać o
numerze działki geodezyjnej
, a ten znajdziemy w Państwowej Ewidencji Gruntów i Budynków lub sprawdzimy dzięki serwisowi geoportal.gov.pl.
Wypełniony wniosek
powinien trafić do urzędu gminy.