BiznesINFO.pl Finanse Oskładkowanie śmieciówek ominie studentów? Ekspert ostro o pomyśle rządu
Fot. East News/Arkadiusz Ziółek

Oskładkowanie śmieciówek ominie studentów? Ekspert ostro o pomyśle rządu

16 października 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje się do oskładkowania umów-zlecenie i o dzieło. To duża zmiana dla milionów Polaków. Wiele osób zastanawia się, co dalej ze studentami, którzy do tej pory nie odprowadzali żadnych składek, jeśli tylko nie ukończyli 26. lat. Ekspert ostrzega: ”to dla nich bilet do XIX wieku”.

Oskładkowanie ”śmieciówek” nie dla studentów?

Objęcie umów cywilnoprawnych składkami ZUS staje się coraz bardziej realnym scenariuszem. Projekt ma niedługo trafić w ręce Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Dla osób zatrudnionych na umowie o dzieło lub umowie-zlecenie będzie to oznaczało szereg zmian. Dzięki odprowadzeniu składek, zleceniobiorcy zyskają m.in. ubezpieczenie , ale także zwiększą kapitał odprowadzany na poczet przyszłej emerytury. Z drugiej strony oznacza to niższe wynagrodzenie. MRPiPS zapowiedziało jednak, że nowe przepisy nie będą dotyczyć osób ze statusem studenta . Okazuje się, że to może wcale nie być taki dobry pomysł.

Pogoda 1 listopada będzie wyjątkowa. Takich Wszystkich Świętych nie było od lat

Ekspert ostrzega — studenci powinni opłacać składki

Tomasz Lasocki, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, w rozmowie z Interią zaznaczył, że w tak młodym wieku, w jakim jest większość studentów, nie myśli się jeszcze o emeryturze. Jednocześnie jednak to właśnie te składki, które odprowadzimy w pierwszych latach pracy mogą przesądzić o wysokości świadczenia . Specjalista przyznaje, że owszem, bez składek studenci zarobią więcej, w praktyce i dłuższej perspektywie będzie to jednak ”niedźwiedzia przysługa”. Młodzi ludzie znajdują się bowiem w całkowicie odwrotnej sytuacji niż poprzednie pokolenia, które mogły gwałtownie podnieść emeryturę w ostatnich latach aktywności zawodowej.

Ta ulga straciła jakikolwiek sens. Jeśli państwo chce rzeczywiście wspierać młodych na rynku pracy, to nie może to polegać na dumpingu socjalnym przenoszącym ich do XIX-wiecznego "standardu" ochrony pracy — powiedział Tomasz Lasocki.

Nowy sposób na ulgę od ”ozusowania”

Ekspert przyznał, że podobny problem dotyczy ubezpieczeń. ”Każde ubezpieczenie to strata pieniędzy... o ile nic się nie stanie", zaznaczył w rozmowie z serwisem. Tak samo jak w przypadku braku składek emerytalnych, brak ubezpieczenia może bardzo zaszkodzić młodym ludziom nie tylko w razie wypadku, ale również innej sytuacji życiowej, np. jeśli studentka zajdzie w ciąże nie będzie jej przysługiwać urlop macierzyński. Po przejściu na umowę o pracę może się z kolei narazić na podejrzenia ZUS. ”Tak właśnie wygląda "polski patent" na kryzys demograficzny” , podsumował ekspert, jednocześnie zdradzając jednak sposób na to, by oskładkować umowy, ale nikomu tym nie zaszkodzić. Przede wszystkim: ulgi nie powinny być zależne od statusu studenta, ale od wieku .

Eliminowałoby to konsekwencje sytuacji, w których ktoś czasowo straci status studenta i nie zgłosi tego zatrudniającemu i robią się z tego problemy. Przede wszystkim jednak nie ma powodu, by młody człowiek, który nie podjął studiów, miał gorszy dostęp do rynku pracy, bo jest droższy niż studenciak — podkreślił Lasocki.

ZUS ostrzega: to nie problem urzędników. Ten mały błąd będzie w całości Twoją winą
Podwyżki uderzą w kieszenie Polaków. Jeden produkt kosztuje fortunę
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat