BiznesINFO.pl Technologie Ostatnie deszcze meteorów w tym roku wkrótce nad Polską. Zobacz Geminidy i Ursydy
Fot. Ludovico Bee / Unsplash

Ostatnie deszcze meteorów w tym roku wkrótce nad Polską. Zobacz Geminidy i Ursydy

3 grudnia 2023
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Rok 2024 zmierza ku końcowi, ale zanim do niego dojdzie będziemy mieli jeszcze dwie okazje do obserwacji tzw. deszczu meteorytów. Pierwszy z nic rozpocznie się już jutro!

Geminidy od jutra nad Polską

Jak donosi naukwpolsce.pl, już od jutra aż do 17 grudnia z Polski będzie można obserwować Geminidy, przy czym na maksimum aktywności wskazuje się 13-14 grudnia . Wówczas, jeśli dopiszą warunki pogodowe, będzie można zaobserwować nawet od 120 do 130 „spadających gwiazd” na godzinę.

Co ważne, Geminidy są jednym z najjaśniejszych rojów meteorów, przez które przechodzi Ziemia. W odróżnieniu od innych jest pozostałością nie po komecie, lecz asteroidzie Phaethon . Geminidy wpadają w ziemską atmosferę z prędkością 35 km/s, a ich radiantu należy wypatrywać w gwiazdozbiorze Bliźniąt.

Zorza polarna nad Polską. To najlepsza okazja na obserwację od wielu miesięcy

Ursydy w drugiej połowie grudnia

Nieco później, bo od 18 grudnia nad Polską będzie można zaobserwować ostatni w tym roku deszcz meteorów, a konkretniej Ursydów. Obserwacji będzie można dokonać między 17 a 26 grudnia , jednak najlepiej będą one widoczne tuż przed Wigilią, w nocy z 22 na 23 grudnia.

Ursydy, które są rojem meteorów stanowiących pozostałości po komecie 8P/Tuttle , będzie można zobaczyć w okolicach gwiazdozbioru Małej Niedźwiedzicy. Zjawisko będzie mniej intensywne niż w przypadku Geminidów – spodziewamy się około 10 zjawisk na godzinę w maksimum.

Jak oglądać „spadające gwiazdy”?

Wszyscy zainteresowani grudniowymi zjawiskami muszą pamiętać o jeszcze jednej zmiennej – pogodzie . W tej chwili w większości kraju utrzymuje się duże zachmurzenie, występują opady śniegu, co w praktyce uniemożliwia prowadzenie obserwacji. Może się to jednak zmienić do dni maksimum Geminidów i Ursydów.

Wówczas mniej doświadczeni obserwatorzy gwiazd mogą wyposażyć się w aplikację Stellarium , którą już wielokrotnie polecaliśmy. Dzięki niej bez problemu można odnaleźć gwiazdozbiory Bliźniąt i Małej Niedźwiedzicy, które stanowią radianty grudniowych zjawisk.

Źródło: naukawpolsce.pl

Zaobserwowano drugi najpotężniejszy promień kosmiczny w historii. „To może być nowa fizyka”
Przełom w prognozowaniu pogody. Sztuczna inteligencja w 99 proc. przypadków skuteczniejsza niż tradycyjne modele
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat