BiznesINFO.pl Technologie Oto najdokładniejszy zegar świata. Spóźni się o sekundę co 30 mld lat
fot. Alexey Choudin, Pexels/NIST screen

Oto najdokładniejszy zegar świata. Spóźni się o sekundę co 30 mld lat

5 lipca 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Powstał najdokładniejszy zegar atomowy jaki kiedykolwiek udało się skonstruować. Jego precyzja jest nieprawdopodobna, szacuje się o całą sekundę może się spóźnić najwcześniej za 30 miliardów lat. Konstruktorzy zegara zapewniają, że ”przesuwa granice tego, co jest możliwe w pomiarze czasu”.

Gdy nie ma czasu na spóźnienia

Za powstanie najnowocześniejszego super-zegara odpowiadają naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Norm i Technologii (NIST). Jak zapewniają, to absolutnie n ajdokładniejszy zegar atomowy jaki kiedykolwiek powstał.

Czy samochody elektryczne płoną częściej? Oto fakty

Lasery i próżnia

Konstrukcja zegara opiera się na zastosowaniu światła laserowego. Jego zadaniem jest zatrzymywanie atomów ekstremalnie zimnego strontu (pierwiastek z grupy berylowców). Cały proces odbywa się w próżni , co zapewnia mu wyjątkową stabilność i ogranicza efekty wzajemnego oddziaływania na siebie lasera i atomów .

Nowy zegar ma całkowitą dokładnością systematyczną wynoszącą 8,1 x 10^-19 , co oznacza, że jest dwa razy bardziej dokładny od poprzedniego rekordzisty.

”Przesuwa granice tego, co jest możliwe”

Chociaż w pierwszym odruchu można sobie stawiać pytanie, po co nam taki super-zegar, skoro i tak nie sprawi on, że jajka na miękko nagle zaczniemy wyciągać z wrzątku na czas, to jednak możliwości, które za nim idą są ogromne. Fizyk z laboratorium Joint Institute for Laboratory Astrophisics Jun Ye zauważa, że urządzenie przesuwa granice tego co jest możliwe.


Ten zegar jest tak precyzyjny, że może wykrywać drobne efekty przewidziane przez teorie takie jak ogólna teoria względności, nawet w skali mikroskopowej. Przesuwa granice tego, co jest możliwe w pomiarze czasu – przekonuje Jun Ye.

Nowy zegar jest tak precyzyjny, że o jedną sekundę będzie się spóźniał co 30 miliardów lat. Jun Ye zwraca uwagę, że właśnie tak precyzyjnych narzędzi będzie potrzebowała ludzkość, jeśli na poważnie chce zacząć myśleć o podboju kosmosu .

Jeśli chcemy wylądować statkiem kosmicznym na Marsie z dokładnością do milimetra, będziemy potrzebować zegarów, które będą o rzędy wielkości dokładniejsze niż te, które mamy dzisiaj w GPS. Ten nowy zegar to duży krok, do zapewnienia tego – puentuje fizyk.

Polska pracuje nad swoją pierwszą rakietą balistyczną
Za ile ruchu w sieci odpowiadają boty? Będziesz w szoku
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie