BiznesINFO.pl Technologie Parlament Europejski zagłosował: koniec z opakowaniami jednorazowymi
Fot. Unsplash/Jas Min

Parlament Europejski zagłosował: koniec z opakowaniami jednorazowymi

26 kwietnia 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Parlament Europejski przyjął wczoraj nowe przepisy, dzięki którym w państwach Unii Europejskiej stopniowo będzie się odchodzić od stosowania jednorazowych opakowań wytworzonych z plastiku. Plan jest długofalowy i zakłada redukcję ilości wytwarzanych na te potrzeby materiałów o 15 proc. do 2040 r.

PE kończy z jednorazowymi opakowaniami

Parlament Europejski przyjął nowe przepisy stosunkiem głosów 476 za do 129 przeciw. Stanowią one nowa, rozłożona na wiele lat strategię, dzięki której na europejskim rynku stopniowo będzie się pojawiać coraz mniej opakowań jednorazowych . Nacisk położony jest oczywiście przede wszystkim na opakowania plastikowe.

Regulacje obejmą także zasady pakowania. UE chce ograniczyć ilość opakowań jednorazowych przez zakaz takiego pakowania towarów, kiedy pusta przestrzeń zajmuje więcej niż 50 proc. opakowania. Producenci, importerzy i sprzedawcy będą musieli także możliwie jak najbardziej zredukować ogólną masę opakowania.

Zaskakujące badania. W ten sposób czas pracy smartfonów wydłuży się o 50 proc.

Niektóre produkty bez opakowań

Nowe przepisy stanowią, że część opakowań w ogóle zniknie z rynku i to już 1 stycznia 2030 r.  Nie będą mogły w nich być od tego dnia sprzedawane świeże owoce i warzywa, oraz jedzenie i napoje serwowane w kawiarniach i restauracjach . Zabronione zostanie też stosowanie plastikowych saszetek na sosy czy cukier.

Zmiany obejma także branżę hotelarską. W pokojach hotelowych od 2030 r. nie uświadczymy już plastikowych opakowań dla niewielkich środków higieny. Zabronione na terytorium UE zostanie także wykorzystywanie do produkcji opakowań z tzw. substancji wiecznych, tj. wytworzonych z per- i polifluorowanych substancji alkilowych.

15 proc. mniej opakowań do 2040 r.

Ważną zmianą będzie także wymuszenia na dystrybutorach napojów takiej formy sprzedaży na wynos, aby konsumenci mogli korzystać z własnych naczyń . Wszystkie rodzaje plastikowych opakowań za wyjątkiem tych, w których sprzedawane jest drewno, korek, tekstylia, guma, ceramika porcelana i wosk będą musiały podlegać recyklingowi.

W ten sposób do 2040 r. UE chce zredukować ilość opakowań na rynku o 15 proc. Nowe przepisy będą musiały teraz zostać zatwierdzone przez Radę Unii Europejskiej.

Parlament Europejski przegłosował akt o sztucznej inteligencji
Katastrofa klimatyczna. Europa ogrzewa się szybciej niż reszta świata
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat