Pogoda 1 listopada będzie wyjątkowa. Takich Wszystkich Świętych nie było od lat
Wrześniowe ekstremalne opady i słoneczne, ciepłe dni w październiku pokazują, jak dalece zmieniły się warunki pogodowe jesienią. Wszak niegdyś nikogo nie dziwiło, że w połowie października mieliśmy do czynienia z opadami śniegu. Tym razem słoneczne dni z temperaturą sięgającą kilkunastu stopni Celsjusza będą się utrzymywać także na początku listopada.
Koniec z wieloletnim trendem - jaka pogoda 1 listopada?
Tradycyjnie 1 listopada jest dniem, w którym pogoda nie zachęca do długiego pozostawania przy grobach. Przez wiele lat z rzędu dominowały opady, silny wiatr i niska temperatura . Jak jednak donoszą meteorolodzy z serwisu twojapogoda.pl, w tym roku będzie zgoła inaczej . Również w Dzień Wszystkich Świętych spodziewać się można przyjemnej słonecznej pogody.
Według prognoz 1 listopada niemal w całym kraju ma dochodzić do przejaśnień . W nielicznych regionach zachmurzenie będzie się utrzymywać przez cały dzień, jednak nie przyniesie deszczu . W tym roku 1 listopada, i kilka dni go poprzedzających, mają być suche.
Na ogół słonecznie i bez opadów, choć mogą wystąpić wyjątki
Pogoda w całym kraju, według prognoz, nie będzie odbiegać od bieżącej. O ile nad ranem, zwłaszcza na południu i wschodzie kraju, spodziewać się można przymrozków, to już około 12.00 temperatura ma sięgnąć 10 st. C na wschodzie Polski i 15 st. na zachodzie. Również popołudnie upłynie w całym kraju bez opadów .
Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że prognozy długoterminowe są obarczone dużym ryzykiem błędu i ostatecznie warunki mogą być odmienne. Zwłaszcza że dane IMGW wskazują, że do przelotnych opadów 1 i 2 listopada jednak może dojść . Meteorolodzy są jednak zgodni, że w tym roku Dzień Wszystkich Świętych będzie bardziej pogodny niż zazwyczaj .
Zobacz też: Polskie niebo czarne od ptaków. Nie powinno ich tam być - co się dzieje?
Anomalie względem 30-letniej średniej przekraczają 3 st. C
Warto zwrócić uwagę nie tylko na bezwzględne dane, ale też na informacje o anomaliach, publikowane przez IMGW. Mowa o odchyleniach od średniej z danego okresu. O ile trzeci tydzień października ma, według modeli, instytutu, obfitować w odchylenia rzędu 1,1-3,1 st. C ., tak już w ostatnim tygodniu miesiąca odczyty na termometrach mają być bliższe długoterminowej średniej.
Podobnie ma być w ciągu pierwszych dwóch tygodni listopada, jednak z wyjątkiem Pomorza, gdzie nadal utrzymywać mają się wyższe temperatury. Co ciekawe, już w drugiej połowie listopada mają powrócić anomalie średniej temperatury powietrza względem lat 1991-2020 na poziomie nawet 2,3 st. C.