BiznesINFO.pl Finanse Polacy płacą blisko dwa razy więcej niż Niemcy. Kredyty mieszkaniowe są tu najdroższe w całej UE
Fot. Pixabay/adnovak, Unsplash/Scott Blake

Polacy płacą blisko dwa razy więcej niż Niemcy. Kredyty mieszkaniowe są tu najdroższe w całej UE

30 lipca 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Gdy waży się los programu dopłat do kredytów mieszkaniowych, a deweloperzy narzekają, że ich marże nie są jeszcze tak wysokie, jak te u handlarzy bronią i dealerów narkotyków, Europejski Bank Centralny opublikował dane o średnich kosztach kredytów hipotecznych na kontynencie. Zaskoczeń nie ma - oprocentowanie kredytów wśród wszystkich państw Unii Europejskiej najwyższe jest w Polsce i stanowi niemal dwukrotność kosztów ponoszonych przez Francuzów, Niemców czy Hiszpanów.

Dane z II kwartału br. nie pozostawiają złudzeń - Polska niechlubnym liderem

Serwis 300gospodarka.pl przygotował zestawienie kosztów kredytu mieszkaniowego na podstawie danych EBC obejmujących drugi kwartał 2024 r. Polska od wielu lat plasuje się w ścisłej czołówce, jednak tym razem nie tylko zajęła zdecydowanie pierwsze miejsce, ale też zostawiła daleko w tyle konkurencję w niechlubnym rankingu.

Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w II kwartale wyniosło w Polsce 7,83 proc . Na Węgrzech, gdzie sytuacja konsumentów również jest trudna, koszty wyniosły “zaledwie” 6,43 proc., a na trzecim miejscu plasuje się Rumunia, gdzie banki pobierają średnio 6,56 proc.

W Polsce brakuje mieszkań? Dane pokazują co innego - tysiące pustych mieszkań w samej stolicy

Polacy płacą za kredyt mieszkaniowy blisko dwa razy więcej niż Niemcy

W Polsce spłacamy blisko dwukrotnie droższe kredyty niż w Niemczech (3,91 proc.) , we Francji (3,49 proc.) czy Hiszpanii (3,48 proc.). Grecy, dla których - delikatnie rzecz ujmując - partycypacja w strefie euro okazała się mało łaskawa, średnie oprocentowanie wyniosło w ciągu ostatnich miesięcy 4,15 proc.

Zobacz: Rząd robi kolejny prezent deweloperom? Nie poznamy oficjalnych danych o cenach mieszkań

Wysoko plasują się także państwa Bałtyckie, gdzie najdroższe kredyty są w Estonii (5,67 proc.), Łotwie (5,74 proc.) i Litwie (5,5 proc.). Nijak się ma to jednak do blisko 8-procentowych kosztów kredytów nad Wisłą. Najtańszymi kredytami mogą się natomiast pochwalić Maltańczycy (1,99 proc.) i Bułgarzy, gdzie oprocentowanie wynosi średnio zaledwie 2,51 proc.

Drogie nie tylko kredyty, ale też mieszkania. Ministerstwo rozwoju dąży do dofinansowań

Oczywiście za stan rzeczy próbuje się obwiniać decyzje Narodowego Banku Polskiego , jednak nawet najzagorzalsi miłośnicy drogich kredytów przyznają, że nie może obwiniać wyłącznie polityki zarządzania stopami procentowymi. Podnoszenie tego argumentu byłoby zresztą kuriozalne, biorąc pod uwagę, że dane obejmują miniony kwartał, a stopy procentowe banku centralnego nie drgnęły od października 2023 r .

Koszty kredytu to jednak tylko jeden z problemów, przez które wielu młodych ludzi coraz częściej nabiera przekonania, że nigdy nie zakupi własnej nieruchomości . W Polsce drogie są nie tylko koszty kredytów, ale też samych mieszkań, przez co trzeba zaciągać nie tylko kredyt, który będzie oprocentowany najwyżej w UE, ale też musi on być bardzo duży . Mimo to resort rozwoju z uporem dąży do realizacji programu kredyt na start, co przyniosło w przeszłości wyłącznie dalsze wzrosty przychodów deweloperów i banków.

Będą unieważnienia hipotek z WIBOR? TSUE zdecyduje ws. "nowych frankowiczów"
Rząd robi kolejny prezent deweloperom? Nie poznamy oficjalnych danych o cenach mieszkań
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat