Polacy zapłacą wyższe rachunki za prąd. Wraca opłata mocowa
Wkrótce rachunki za prąd będą wyższe. Wszystko dlatego, że od 1 stycznia 2025 roku powróci opłata mocowa. Urząd Regulacji Energetyki poinformował, ile będzie wynosiła. Wiemy już, o ile więcej za prąd zapłaci większość gospodarstwa domowych w Polsce. Przedstawiamy szczegóły.
Rachunki za prąd będą wyższe
Jakiś czas temu Polacy musieli zmierzyć się z podwyżkami cen prądu. Wraz z początkiem lipca weszły w życie zmiany, przez które nasze rachunki wzrosły. Wszystko dlatego, że przestały obowiązywać wprowadzone przez poprzedni rząd regulacje związane z zamrożeniem stawek za energię elektryczną. Teraz okazuje się, że to nie jedyna podwyżka, która uderzy w kieszenie Polaków. Już od 1 stycznia 2025 roku zacznie obowiązywać opłata mocowa, która sprawi, że rachunki sporej części Polaków pójdą w górę. Znamy szczegóły.
Wraca opłata mocowa
W drugiej połowie bieżącego roku odbiorcy energii nie musieli przejmować się opłatą mocową, bo zgodnie z decyzją ustawodawcy, nie była ona pobierana. Teraz jednak Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że Polacy od 1 stycznia 2025 roku znów zobaczą tę opłatę na swoich rachunkach za prąd . Warto jednak pamiętać, że będzie ona dotyczyła tylko i wyłącznie tych gospodarstw domowych, które zużywają rocznie od 1200 kWh do 2800 kWh.
Gospodarstwa domowe, zużywające rocznie od 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej, od 1 stycznia 2025 r. zobaczą ponownie na rachunkach za prąd opłatę mocową - przekazał Urząd Regulacji Energetyki.
Wiemy, o ile więcej zapłacą Polacy
URE poinformował, że od 1 stycznia 2025 roku gospodarstwa domowe zużywające rocznie od 1200 kWh do 2800 kWh zobaczą na swoich rachunkach opłatę mocową w wysokości 11,44 zł netto miesięcznie. Urząd Regulacji Energetyki wyjaśnił, że podczas wyliczania opłaty mocowej wzięto pod uwagę między innymi wartość kontraktów mocowych zawartych w ramach aukcji na 2025 r., koszty wynikające z kontraktów wieloletnich zawartych w ramach wcześniejszych aukcji, a także znacząco mniejsze zużycie energii elektrycznej (o 9 proc.) przez odbiorców w wybranych godzinach doby.