BiznesINFO.pl Polska i Świat Popularny serwis żąda od Polaków numerów PESEL. O co chodzi?
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Popularny serwis żąda od Polaków numerów PESEL. O co chodzi?

10 listopada 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Serwis internetowy żądający od użytkowników tak wrażliwych danych, jak PESEL, słusznie wzbudza podejrzliwość. Informacja ta może posłużyć do kradzieży tożsamości i zaciągnięcia zobowiązań finansowych bez wiedzy właściciela. Mimo to taką praktykę wdrożył jeden z popularnych serwisów z ogłoszeniami. Dlaczego?

Vinted żąda od sprzedawców numerów PESEL. Wiadomo, co jest przyczyną

Vinted pozostaje jednym z najpopularniejszych serwisów ogłoszeniowych w Polsce. Ogłoszenia to przede wszystkim sprzedaż ubrań i akcesoriów modowych. Jak zauważa Onet, w ostatnim czasie serwis zaczął wyświetlać komunikaty żądające od użytkowników podania numeru PESEL . Pojawia się on, jeśli chcemy coś na Vinted sprzedać. Nie muszą go podawać użytkownicy, którzy korzystają z serwisu wyłącznie jako kupcy.

Szybko pojawiły się wątpliwości, czy przekazanie Vinted numeru PESEL jest bezpieczne . Dla użytkowników nie było bowiem jasne, dlaczego administracja zdecydowała się na pozyskanie nowego rodzaju danych, w dodatku tak wrażliwych. Przedstawiciele serwisu postanowili rozwiać wszelkie wątpliwości.

Unia daje chińskiej platformie Temu ultimatum. Mają na to tylko miesiąc

Vinted chce PESEL-ów użytkowników przez dyrektywę DAC7

Wdrożenie procedury zbierania numerów PESEL od sprzedających jest skutkiem wdrożenia w Polsce unijnej dyrektywy DAC7 . Ma ona służyć walce z nadużyciami w sprzedaży internetowej, a konkretniej dawać organom skarbowym narzędzia nadzoru nad platformami e-commerce i serwisami ogłoszeniowymi takimi jak Vinted. Dzięki DAC7 fiskus może kontrolować sprzedawców, by sprawdzić, czy ich działalność nie powinna zostać zarejestrowana .

O ile okazjonalny handel odzieżą nie zmieni nic dla sprzedawców, tak szczególnie często prowadzona sprzedaż, zwłaszcza w sposób ciągły, może poskutkować wymuszeniem rejestracji działalności gospodarczej, a nawet opłaceniem należności skarbowych . Systematyczny, ciągły handel na Vinted wymusi odprowadzanie należnych podatków i składek ZUS. Ważna jest także kwestia wysokości uzyskanych z tej aktywności kwot.

Jak chronić swój PESEL?

Na mocy DAC7 administracja Vinted musi przekazywać raportu zawierające informacje o operacjach użytkowników. Przyjmuje się, że raportowani są ci, którzy rocznie dokonują powyżej 30 transakcji sprzedaży lub gdy zarobili na tym w ciągu roku więcej, niż 2 tys. euro (ok. 8651 zł). PESEL jest więc Vinted potrzebny, by organy skarbowe mogły zidentyfikować konkretnych płatników .

Użytkownikom obawiającym się, że przekazywanie platformie numeru PESEL może narazić na niebezpieczeństwo ich dane, mogą zastrzec swoje dane. Zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać w aplikacji mObywatel , w serwisie mobywatel.gov.pl lub osobiście w urzędzie gminy.

Sprzedajesz na Vinted, OLX i Allegro? Od dziś czekają Cię kosztowne zmiany - rusza unijna dyrektywa DAC7
Nowość w aplikacji mObywatel. Bez tego lepiej nie wychodzić z domu
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat