BiznesINFO.pl Finanse Renta dożywotnia za mieszkanie. Takie kwoty otrzymują seniorzy
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Renta dożywotnia za mieszkanie. Takie kwoty otrzymują seniorzy

1 października 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kabot

Część polskich seniorów decyduje się na oddanie swojego mieszkania funduszom hipotecznym w zamian za comiesięczne wypłaty renty dożywotniej. Coraz więcej osób stawia na takie rozwiązanie. Okazuje się jednak, że średnie kwoty, które trafiają do seniorów, nie są wysokie. Przedstawiamy szczegóły.

Oddają mieszkania w zamian za rentę dożywotnią

Coraz więcej seniorów decyduje się na rozwiązanie zwane odwróconą hipoteką. To bardzo prosty mechanizm, który polega na tym, że właściciele mieszkań przekazują prawa do niego prywatnej firmie, która co miesiąc będzie wypłacała seniorowi specjalną rentę. Firma zobowiązuje się wówczas do dożywotnich wypłat przekazywanych byłemu właścicielowi mieszkania. Jak zaważa portal bankier.pl odwrócona hipoteka wciąż nie doczekała się uregulowania prawnego , choć funkcjonuje w naszym kraju już od kilku lat.

Znana sieć drogerii zamyka wszystkie sklepy w Polsce. Działała przez 10 lat

Kto konkretnie korzysta z renty dożywotniej?

Umowy, które zawierane są w ramach odwróconej hipoteki, opierają się na przepisach ustawy o księgach wieczystych, kodeksie postępowania cywilnego oraz na kodeksie cywilnym. Związek Przedsiębiorstw Finansowych przygotował raport, z którego wynika, że z renty dożywotniej przede wszystkim korzystają Polacy w wieku 75 - 80 lat. W latach 2010 - 2023 fundusze wypłaciły łącznie 34 mln zł w ramach tej usługi . Tylko w ubiegłym roku kwota ta była na poziomie niemal 5 mln złotych. A na jakie comiesięczne wypłaty mogą liczyć seniorzy, którzy zdecydowali się na odwróconą hipotekę?

Średnie wypłaty dla seniorów nie są imponujące

Z raportu Związku Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że w ubiegłym roku średnia comiesięczna wypłata dla seniorów była na poziomie 1033 złotych. Kwota nie jest imponująca. Warto wspomnieć, że wysokość wypłat nie jest taka sama dla wszystkich . To dlatego, że dokładną kwotę ustala się indywidualnie, biorąc pod uwagę szereg różnych czynników, takich jak wiek, płeć czy wartość nieruchomości. Co również ważne, renta podlega corocznej waloryzacji, czyli jest podwyższana zgodnie z wskaźnikiem inflacji konsumenckiej.

Skandal w Poczcie Polskiej. "Pierwsza taka sytuacja od dwudziestu lat"
Studenci mają problem - uczelnie ruszyły z podwyżkami cen. Drogo to mało powiedziane
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kabot

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką psychologii na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej. W wolnym czasie lubię czytać książki i oglądać filmy związane z tematyką kryminalną.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat