Rumuni lepsi od Polaków. Cud gospodarczy nad Dunajem
Rumunia to kraj, na temat którego krążą w Polsce liczne stereotypy, w większości niezbyt pozytywne. Ostatnie lata świadczą jednak o czymś zupełnie przeciwnym. Z danych Eurostatu wynika, że Rumuni wyprzedzają już nie tylko Polaków, ale zostawiają w tyle również inne kraje europejskie.
Rumunia wyprzedziła Polskę
Na konferencji “Dobrobyt, konwergencja i stabilność budżetowa" zaprezentowano zestawienie danych, które mogą być zaskakujące. Jak podkreślił ekonomista prof. Ionut Dumitru Rumunia od wstąpienia do Unii Europejskiej w 2007 roku odnotowała jeden z najszybszych wzrostów gospodarczych wśród krajów członkowskich .
![Rumunia wyprzedza kraje europejskie fot. Getty Images Signature.jpg](https://images.iberion.media/images/origin/Rumunia_wyprzedza_kraje_europejskie_fot_Getty_Images_Signature_7d4ead0644.jpg)
W przypadku krajów mniej rozwiniętych taki boom gospodarczy w tempie rozwoju nie jest niczym zaskakującym, ale to nie wszystko — Rumunii udało się wyprzedzić Polskę, a także Węgry, Chorwację i Grecję pod względem PKB na mieszkańca z zachowaniem parytetu siły nabywczej. Przy czym przeciętny Polak wciąż zarabia więcej niż Rumun. Skąd więc taki wynik?
Rumunia z większym PKB niż Polska
O co w tym wszystkim chodzi — czy to jakiś cud gospodarczy nad Dunajem? Jak wskazują dane Eurostatu z 2023 roku, Rumunia wyprzedziła Polskę o jedno miejsce w zestawieniu, plasując się na pozycji 20., dalsze miejsca pod względem PKB zajmują Węgry, Chorwacja, Słowacja, Łotwa, Grecja i Bułgaria.
Dumitru zauważył również, że w Rumunii odnotowano najszybszy wzrost liczebności klasy średniej spośród wszystkich państw członkowskich UE, choć pod tym względem i tak nie zajmuje szczytowej pozycji, a to dlatego, że pułap startu był bardzo niski.
Zobacz też: I le zarabia klasa średnia? W Polsce zaskakująco… mało?
PKB w Rumunii jest większe niż w Polce, ale to Polacy zarabiają więcej. W 2023 roku średnie wynagrodzenie roczne w Rumunii wynosiło 17,7 tys. euro, natomiast w Polsce — 18,1 tys. euro. Znaczący wpływ na taki wskaźnik może mieć forma opodatkowania.
Forma opodatkowania w Rumuni
Podczas wspomnianej konferencji ekonomiści zauważyli, że najwyższy wzrost gospodarczy w ostatnich latach odnotowano w tych krajach, w których obowiązuje podatek liniowy, natomiast tam, gdzie wprowadzono podatek progresywny, można było zaobserwować spadek PKB na mieszkańca poniżej średniej UE.
![forma opodatkowania w Rumuni.jpg](https://images.iberion.media/images/origin/forma_opodatkowania_w_Rumuni_5382551f64.jpg)
Koncepcja podatku liniowego opiera się na ustaleniu jednakowej stawki opodatkowania dla wszystkich obywateli. To rozwiązanie ma swoich zwolenników, którzy podkreślają, że taka forma jest bardziej sprawiedliwa i lepiej wypływa na rozwój gospodarczy państwa. Przykład Rumunii, gdzie stawka podatku dochodowego od osób fizycznych wynosi 10 procent, może stanowić potwierdzenie tej teorii. Przeciwnicy z kolei zwracają uwagę na to, że podatek liniowy może wzmacniać nierówności ekonomiczne , zwłaszcza jeśli dołożyć do tego nieefektywne prawo, braki infrastrukturalne czy niski poziom wykształcenia obywateli.